pühapäev, 26. juuni 2016

Kokkuvõte Tšiilist Mida siis kokkuvõtteks kirjutada ja lugejatele soovitada, kui nende rada Santiagosse viib? Vaatamata ekstreemsetele sündmustele jäid mul Tšiilist meeldivad mälestused.

* Santiago on ilus puhas ja hästi hooldatud linn, Võrreldes näiteks Brasiiliaga on puhtus märkimisväärne. Prügimajandus on hästi korraldatud ja inimesed ise ka hoolivad oma ümbrusest. Nägin palju hooldustöödega tegelevaid inimesi.

* Keele probleem ka siin, täpselt sama mis Brasiilias. Ainult võrreldes eelmisega on siin portugali keele asemel hispaania keel.  Põhiline on ka siin see, et nad lihtsalt räägivad sulle hispaania keeles ... ning ei soovi märgata, et sa ei oska.

* Talvel on Santiagos jahe. Öösiti isegi võib öökülma esineda ning kuna enamus hooneid on väheste küttekehadega ning ühekordsete akendega, siis on üldse külm igal pool.

* Piim on Tšiilis täiesti joodav, täpselt samasugune nagu Brasiilias. Siiski juuakse seda ka siin kuumalt, kuid poest sai ka külma piima.

* Tšiili rahaühik peeso on kõvasti devalveerunud ja seetõttu on hinnad igal pool meie jaoks odavad. Kohlikud ise on valmis igal hetkel arveldama ka USA dollarites, seda võimalust lausa pakutakse.

* Üllatav oli, et igal pool antakse kassatšekk, isegi tänavamüüjad teevad seda. See kord tundub neil karm olevat.

Andid
* Ka politsei ja sõjavägi on Tšiilis väga võimukad ja karmid. Kuidas ikka saavad ühed inimesed teiste suhtes niimoodi käituda? Lasta pisargaasi kesklinna peaväljakul, kus on lisaks meeleavaldajatele tuhandeid teisi inimesi ja turiste, see on ikka arusaamatu. Tunda on Augusto Pinochet´i aegse riigikorra säilmeid.

* Dokumentide ja koti sisu kontrollimine on selles riigis täiesti tavaline, olge selleks valmis.

* Loodus on väga ilus ja maaliline. Andid on mäestik, mis sobib keskmise ettevalmistusega matkajale rändamiseks. Siiski on kõrgemad tipud kaljused ja lumised. Soovitan soojalt Andidesse matkama minna.

* Liiklus on tasakaalukas ja sõidetav. Võrreldes Brasiiliaga oluliselt rahulikum. Kuid kiirteed on tasulised. Kütuse hind oli hetkel pisut madalam kui meil ca 0,8-0,9 eurot liiter. GPS töötab hästi linnades, kuid mägedes loomulikult pole sellest suurt abi.

* Internett oli olemas ja normaalne. Vahepeal ikka esines katkestusi ja kinnijooksmist ka, kuid see ei häirinud eriti.

Täna jõudsin Californiasse. Temperatuur on siin +30 ... +32 kraadi. Homme lähen sekvoiasid vaatama.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar