kolmapäev, 22. juuni 2016

Kokkuvõte Brasiiliast

Nagu ikka teen kokkuvõtte pärast riigist lahkumist. Brasiilias õnnestus mul käia koguni kahes linnas - Rio de Janeiros ja Manaus (läbisõidul ka Brasil´is ja Sao Paulos). Väga eriline riik see Brasiilia. Poleks osanud arvatagi, et seal nii keeruliseks läheb.
 
* Keele probleem. Nimelt räägitakse seal ainult portugali keelt ja neid, kes oskavad inglise keelt, on väga väga vähe. Näiteks ei leidunud rahvusvahelise lennujaama autorendis inimest, kes oskaks inglise keelt - selleks kutsuti lennujaamast mingi eraldi inimene, kes tõlkis. Autorendi töötajad lihtsalt rääkisid mulle pikka aega portugali keeles, vaatamata sellele, et ma proovisin neile inglise keeles mitu korda öelda: "Ma ei saa aru. Ma ei oska portugali keelt". Sama juhtus ka hotellides, toidukohtades, tänavatel ja mujal. Põhiline ongi see, et nad lihtsalt räägivad sulle portugali keeles ... ning ei soovi märgata, et sa ei oska. Mina lõpuks hakkasin neile vastama eesti keeles, sest vahet ju polnud.
 
* Rio de Janeiros ei maksa õhtuti pärast kümmet välja minna. Või kui, siis ainult taksoga hotelli ukse juurest soovitud koha ukse juurde. Tänavatel liikumine pole tervislik, sest need on vallutatud meestejõukude poolt, kes ei näi eriti sõbralikud välja. Päeval on (vähemalt kesklinnas) piisavalt palju politseinikke ja kord on tagatud.
 
* Piim on Brasiilias täiesti joodav, kuid nad joovad seda enamasti kuumalt. Külma piima saamiseks tuleb pikalt selgitada. Kakao ehk kuum shokolaad on jook, mida soovitan Brasiilias kindlasti proovida. Väga hea ja tummine.
 
* Rahavahetus on lennujaamas ja hotellides väga halva kursiga. Samas on tänavatel raske leida rahavahetuskohta, kuid otsida tasub, sest vahe on üle 20%. Samas ega sularaha väga vaja pole, sest kaardimaksed on väga levinud. Kurss on väga kõikuv. Isegi nädala jooksul on muutused arvestatavad.
 
* Taksojuhid lennujaamas üritavad võimalikult kallilt reisi linna maha müüa. Minult küsiti 8 kilomeetri eest 75 reali, mis on üle 20 euro. Ma loomulikult loobusin pakkumisest. Samas sai Rios väga mõnusasti bussiga linna. Metroo on võrreldes teiste transpordivõimalustega kiire ja mugav, soovitan soojalt.
 
* Internet kohtades, mida mina külastasin, oli nagu vahelduvvool - kord oli ja siis polnud. Tasub varuda kannatust internetis olekuks. Kuid interneti võimalusi oli piisavalt nii hotellis, kohvikutes, tänaval kui lennujaamades.

 
 
* Brasiillased on väga sõbralikud ja abivalmid. Kõik inimesed, kelle poole pöördusin, tegid kõik, et sind aidata. Isegi kui nad keelt ei osanud. Keeleoskajad astusid ise juurde, kui kuulsid inglise keeles räägitavat ja aitasid. Suhtlemisest kohalikega kõikides kohtades (nii maal kui linnas) jäi väga hea tunne. Nad ei pane sulle pahaks, kui sa nende poolt pakutavast kaubast naeratusega ära ütlete ja ei tüüta rohkem. Kui aga kauba vastu huvi tunnete, siis on nad valmis tegema kõik, et te midagi ka ostaksite.
 
* Liiklus on keeruline ja närviline, kuid sõidetav. Tuletas natuke meelde Itaalia liiklust - kiire ja väsitav, kuid viis edasi. Ka liikluses kontrollitakse pidevalt dokumente, kuid nähes Eesti passi, anti see suhteliselt kiiresti tagasi. GPS kaardid töötavad hästi, kuid vihmametsas ei tasu ikka igale poole sõiduautoga ronida. Kütus on pisut odavam kui Eestis, maksab 0,8-0,9 eurot liiter (minu külastuse hetkel).
 
* Brasiilia loodus on võrratu ja vaheldusrikas. Soovitan minna hoonete vahelt välja randa või metsa, et seda ilu täiega nautida. Talvel (juuni-august) on sealne kliima meile vastuvõetavam kui suvel. Amazonase ääres on ka siis üle 30 kraadi sooja, Rios aga 25 kraadi ümber.
 
* Kohalikud puuviljad on võrratud. Ostke endale tänava äärest, turult või poest puuvilju ja nautige neid. Loomulikult tuleb need enne söömist korralikult pesta! Maitse on imeline ja vähemalt minu seedimisele olid need pigem kasulikud kui koormavad. Mind pani üllatama asjaolu, et kohalikud jõid vaatamata naturaalse mahla olemasolule rohkem Coca-Colat. Mina neist aru ei saanud.
 
Kokkuvõtte kokkuvõtteks soovitan kõigile soojalt Brasiiliasse reisida. Saate palju ilusaid elamusi. Mina aga reisin nüüd Brasiiliast Tšiilisse. Hakkasin juba ka USA kava täpsustama, seal on nii palju, mida sooviks vaadata.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar