reede, 29. juuli 2022

Slovakkia kokkuvõte

 Slovakkia on ilus eestlasele sobiv vanade metsaste mägedega maa. Meile meeldis. Meeldisid rohked kindlused, kirikud ja lossid, mis enamasti asusid kõrgetel mäetippudel. Mõned neist olid restaureeritud, mõned aga täitsa varemed. Mõlemad olid vaatamist väärt. Restaureeritud kindlustes olid muuseumieksponaadid, mis kajastasid Slovakkia ajalugu, kuid varemetes oli mõnus ronida ja vaadata ümbritsevaid mägesid ja külasid kõrgelt ülevalt. Loodus on väga ilus ... metsades pole tehtud inetuid lageraieid ja liigirohkus on märkimisväärne. Igasugu loomi. linde, putukaid ja taimi ... on mida vaadata. Tõsi ... paljud liigid on sarnased meil kasvavatele, kuid on ka erilisi. 

Mägedes autoga sõites vahelduvad metsatunnelid ilusate vaatekohtadega. Päris kaljudesse raiutud tunneleid on aga Slovakkias väga vähe ... võrreldes Horvaatiaga. Kiirteed, kus võib sõita 130-ga, on tihti käänulised ja üles-alla kulgevad. Tekib rallisõitja tunne. Teede osas veel niipalju, et esineb pikirööpaid, auke ja muhke ... isegi kiirteedel. Tasub olla sõites tähelepanelik. Kiirteed on tasulised, kuid 10 eurot 10 päeva kohta pole palju ... tasub osta vinjett.

Slovakkia teeb oma arust kõva reklaami turismimaana, kuid samas olid suurtel olümpiafestivali üritustel kõlavad reklaamid enamasti kohalikus keeles ... vaatamata sellele, et kohal oli arvukaid väliskülalisi. Keelega on üldse halvasti, nad ei oska inglise keelt. Isegi mitte suurte hotellide teenindajad ega söögikohtade ettekandjad. Söögikohtades on menüüd kas kohalikus keeles või siis ilma fotodeta vigaselt inglise keelde tõlgitud. Läksime sellega ikka korduvalt alt ... ostsin pelmeene, kuid sain jahused klimbid koorekastmes ... või ostsin gnocchisid, kuid sain mooniseemnetega täidetud taignapallid sulavõi kastmes. Nad võiks ikka pöörata rohkem tähelepanu keeleõppele ... eriti teenindusasutustes.

Toidust niipalju, et kui Horvaatias soovitasime süüa väljaspool linnu kohalikes kohvikutes, siis Slovakkias vastupidi ... kohalikes kohtades olev toit oli raskesti valitav (keeleprobleem) ja samas ka sageli maitsetu või siis meile vastuvõtmatu maitsega. Slovakkia linnades esinduslikes toidukohtades sai aga hästi valmistatud ja maitsekat toitu ... mille hinnad olid kohati isegi madalamad kui teeäärsetes külakohvikutes. Toidu hinnad on muidu sarnased Eestiga. Minu headest toitudest "rikutud" maitsemeel ei saa Slovakkia toite kiita, vaid üksikutes kohtades saime hästi maitsestatud roogasid. Ühes kohalikus toidukohas pidime enamuse toitudest jätma taldrikutele, sest lihtsalt ei läinud alla ... sealihasteik oli nagu saepuru ... varem mainitud "gnocchid" aga täiesti vastuvõtmatu maitsega ja võist rasvased. Pankoogid aga olid nagu naharibad. Kusjuures hinnad olid kõrgemad kui linnas esindushotelli restoranis. Seega ettevaatust toiduga !

Mis väga meeldisid, olid looduslikud kuumaveebasseinid ja veekeskused. Neid oli iga nurga peal ning hästi sisustatud. Eks keeleprobleem oli sealgi, kuid õnneks oli eksimisvõimalusi vähe. Eriti meeldisid 40-42 kraadised kuumaveevannid, kus sai kuni 20 minutit oma liikmeid pehmendada ja siis toolidel lõõgastuda. Kõrvaloleval fotol on üks neist, kus sai otse kaljude vahelt tulevat kuuma looduslikku vett nautida ... ja siis kuumas, kuid ühegi küttekehata kaljukoopas higistada ning taas kuumaveevanni võtta. Imeliselt hea tunne oli pärast. Loomulikult lasti seal pärast sellist kuuma protseduuri 20 minutit vaikse klassikalise muusika saatel lamamistoolid jahedamas ventileeritud kivikoopas lesida ... 

Veeparkidest meeldis Tatralandia. Eriti sealsed saunad, mida oli 21 erinevat. Sinna läheks veel ja veel ... Veeparkidele võiks pühendada terve reisi, sest neid on nii rikkalikult, et igav ei hakka. Kuna meie Slovakkia kava oli keskendunud noorte olümpiafestivalile, siis kahjuks jäi liiga vähe aega veekeskuste ja kuumaveebasseinidega tutvumiseks ja nautimiseks. Järelikult tuleb veelkord minna ... teise keskendumisega. Veeparkide hinnad kõikusid 3-st eurost 40 euroni päev ... nagu meilgi. Kuid sellise mahuga veeparke meil pole.... rääkimata looduslikest kuumaveeallikatest.

Kokkuvõtteks ... soovitame külastada, kuid olge ettevaatlikud toitu tellides 😏

Sellega lõpetangi selle reisi blogipostitused ... järgmise reisielamuseni ...

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar