kolmapäev, 16. jaanuar 2019

Mõtisklused soolise võrdõiguslikkuse teemadel Sabarimala Sree Dharma Sastha Ayyappa templis

Jaanuari alguses lahvatasid Indias Kerala osariigis rahutused, mis võrdõiguslikkuse lainel levisid üle kogu maailma. Ühte templisse Sabarimalas, kuhu aastakümneid polnud viljakas eas naisi[i] sisse lubatud, sisenesid kaks keelatud eas naist. Sisenesid vaatamata paljude meeste vastuseisule, soolise võrdõiguslikkuse kilbi taga. Olles juhuslikult, kui elus saab midagi juhuslikuks nimetada, Kerala osariigis ringi liikumas, tuli tahtmine mõista, mis on Sabarimala templi hingeline sisu. Sain kohalikelt vaimulikelt teada, et selliseid templeid, kuhu naisi ei lubata, on kogu Indias hetkel vaid üks - Sabarimala Sree Dharma Sastha Ayyappa tempel.  


Enne templisse sisenemist uurisin nii interneti kui kirjanduse allikaid templi ja Ayyappa kohta, kuid India usundid ja nende ajalugu on niivõrd keeruline, et ei hakka siinkohal sellesse teemasse sügavamalt laskuma. Seda enam, et allikad on kohati isegi vasturääkivad. Mõistsin üldiselt, et tempel on  pühendatud tsölibaadist[ii] sõdalasele Ayyappa´le[iii], kes tuli tiigri seljas (mõnede allikate puhul ka valgel elevandil) ja kes pühendus eetilistele elukommetele. Üheks oluliseks neist on suguelust loobumine, sellest siis ka traditsioon, et viljakad naised pole templisse teretulnud. Palverändurid valmistuvad vähemalt 41 päeva (mõnedel andmetel vähemalt 40 päeva) ette templisse sisenemiseks. Sellel perioodil loobuvad nad suguelust, paastuvad ja käivad paljajalu. Ainult sellise ettevalmistuse läbiteinud pühendunud palverändurid võivad astuda 18-le viimasele kullast trepiastmele[iv].

Sabarimalas istudes ja templit ning palverändureid vaadates läks mõte nende kolme naise juurde, kes templisse on sisenenud[v]. Miks olid mehed selle tegevuse peale nii pahased? Kas tõesti sellepärast, et mehed end kuidagi paremaks peavad. Kindlasti mitte, isegi vastupidi, Ayyappa rõhutas kõikide klasside võrdõiguslikkust. Aga mulle tundus, et see tempel on muuhulgas meestele ka suguliste suhete mõtetest vabanemise tempel. Selleks ei tohi mehed näha viljakas eas naisi. 

Naised ei soovi, et võõrad mehed tuleks ruumi, kus nad on alasti. Selles templis on meeste meeled avatud, justkui alasti. Mehed on tulnud templisse, et vabaneda kasvõi hetkekski maistest kiusatustest. Ma ei te, kuidas teised mehed tunnevad, kuid minul juhtub ikka vahel nii, et kaunist naisterahvast nähes läheb suu pisut vesisemaks, keel paksemaks ja mõtted rahutumaks. Usun, et iga mees on tundnud naiste juuresolekul keskendumisraskusi. Mida kenam naine, seda keerulisem on keskenduda praktilistele asjadele. Iga mees on tundnud ja näinud, et naise viibimine seltskonnas muudab meeste käitumist ja mõtlemist.

Me räägime võrdõiguslikkusest, kuid mehe ja naise kehad ning ihad ei saa olema kunagi võrdsed. Maailm on juba loodud niimoodi, et naise nägemine vabastab meestel mingi impulsi, mis hakkab mehe ajus liikuma, jõuab sealt üle kogu keha ning tekitab kiusatuse, muudab mehe mõtteid. Naised, alateadlikult ehk, naudivad seda. See on looduse poolt seatud, seda ei saa muuta inimeste seaduste ja määrustega.

Kas see on sooline diskrimineerimine, kui naisetel palutakse Sabarimala templisse sisenemata jätta? Kuhu me jõuame soolist võrdõiguslikkust nõudes? Kus on piir ?

Minul poleks midagi selle vastu, kui ka naistel oleks tempel või pühapaik, kus nad saavad olla vabalt, ilma meesteta, ning palvetada või lihtsalt mõtiskleda. Selliseid kohti võiks olla nii Indias, Eestis kui mujal.

18 kuldset trepiastet
Viimased 18 trepiastet jäidki mul läbimata, sest ma polnud nende jaoks piisavalt „puhas“. Aga see-eest sain ma uue sõna - „sabarimala“. Kui olen kauni naisterahva lähedal, ning tahan mõtteid tema võludelt eemale juhtida, siis kordan omaette „sabarimala“ ning mõtlen  Ayyappa templile. Nagu üks kohalik mulle ütles: "Selles templis on jumal Sinu sees".




[i] Mõeldud on menstruatsiooniperioodidega naisi, vanuses 10-50(60) aastat.
[ii] Tsölibaat on usulistel põhjustel teadlik loobumine abielust ja suguelust.
[iii] Wikipedia andmetel

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar