reede, 1. juuli 2016

Kokkuvõtteks USA Läänerannikust

Kuna paljud teist on Ühendriikides käinud, siis ei hakka pikalt pajatama ja soovitama. Mõned väiksesed kokkuvõtted ja nõuanded siiski.

* Soovitan soojalt külastada Sequoia rahvusparki ja külastuseks varuda vähemalt päev. Pigem juba nädal. Seal on matkarajad nii maalilises looduses, et võtab kohe hingetuks. Kohe kõrval on veel teinegi rahvuspark - Kings Canyon National Park, seega tegemist jagub. Kuid metsas liikuge mitmekesi, seal on palju karusid.
 
* Ei suuda kuidagi harjuda sellega, et Ühendriikides on hinnad ilma maksudeta. Valid näiteks poes endale kauba, rehkendad peas hinnad kokku ja kassa juures küsitakse sinult rohkem. Kui hakkad uurima, siis räägitakse maksudest selles osariigis ja sellest, et kõik peavad makse maksma. Selliseid juhtumeid oli hotellides, toidukohtades, kauplustes ... ja kunagi ei saanud aru, millal on hind maksudega ja millal mitte.

* Piim on Ühendriikides väga joodav ja soovitan kõigile osta poest külma piima. Tõsi, rasvaprotsent on kõikjal madal.
 
* Autoteed on heas korras ja mitmerealised. Auto rentimine on väga kasulik, sest ka kütuse hind on madal - hetkel 2,79 USD/gallon ehk 0,73 USD/liiter. Tasulisi teid on vähe ja liikumiskiirus autoga hea. Liiklus on väga kiire, kuid sõbralik ja ohutu.
 
* Vahemaad Ühendriikides on pikad. Vahel võib savannis sõita üle viiekümne kilomeetri ilma asustusi nägemata. Samas aga on viljakad orud mägede vahel, kus paiknevad linnad. Los Angelesest Suure Konjonini on üle 700 kilomeetri, kuid kuna teed on head, siis pole mingit probleemi see ühe päevaga läbida.
 
* Inimesed on justkui sõbralikud, kuid samas on see "tehtud naeratus" ikka müügi eesmärgil. Mulle isiklikult ameeriklased ei meeldi. Nagu vene keeleski on ka neil roppe parasiitsõnu ikka palju. Lisaks mulle tundub, et keskmine ameeriklane ei hooli eriti millestki - ainult hetkemõnu läheb talle korda. Võibolla ma eksin.
 
* Ühendriikide majandus keskosa (rannikust eemal) väikelinnades ei ole kiita. Kasutamata äripindu on mõnes kohas suisa üle poole pindadest. Kaubandus on keskendunud meelelahutus ja toitlustusele. Hooned väikelinnades halvasti hooldatud ja palju on tühja elamispinda.
 
* Las Vegasesse võib sõita ainult korraks, et näha seda melu. Kuid kui rahakott pole just puuga seljas, siis pole seal midagi huvitavat. Mina nimetaks seda rikaste lõbutsemise linnaks. Need vaesed, kes lähevad sinna rikkaks saama, tulevad veel vaestemana tagasi.
 
* Suur Kanjon on kena koht väga kauniste vaadetega. Eriti soovitan sinna minna geoloogidel, sest paljandid kanjonis on muljetavaldavad. Kindlasti tasub varuda aega all kanjoni põhjas ära käimiseks, sest vaated ülevalt pole pooltki võrreldavad vaadetega all. Arvestama peab, et rada alla on umbes 7,4 km pikk ja üles tagasi tuleb sama palju vastu mäge tulla. Varuge kaasa vett ja toitu, et sellele katsumusele vastu pidada.
 
* Õnneks pole ühendriikides keeleprobleeme. Kui nad hakkavad liiga kiiresti oma ameerikalikku inglise keelt rääkima, siis tasub lihtsalt paluda aeglasemalt rääkida ja saab jälle aru. 
 
* GPS´i kaardid olid väga täpsed. Kõikidesse kohtadesse leidis kiiresti tee. Eriti hea oli kiiruseületamise teated, sest lubatud kiirused muutusid seal pidevalt.
 
* Internet on igas normaalses kohas ja hea kiirusega. Mul õnnestus ainult üks halva leviga hotell leida. Kaardimaksed on ka igal pool võimalikud, kuid väike sularahakogus ei tee paha.


Edasi sõidan Indoneesiasse ja täpsemalt Bali saarele. Te ju olete vadanud filmi "Söö. Palveta. Armasta" ... vot samale Bali saarele ma lähengi. Ehk leian minagi endas midagi, mis vajab muutmist? Kindlasti. Kuid vana targa mehe juurde ei plaani minna.
 
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar