teisipäev, 12. juuli 2016

Kokkuvõte Nepaalist* Nepaali inimesed tunduvad sirgeseljaliste ja uhketena. Kokkulepped, kui need saavutatakse, peavad vett.

* Valuutavahetus on riigi range kontrolli all ja sellepärast erinevad ostu ja müügikursid väga vähe. Raha saab vahetada ükskõik millises punktis enam-vähem sama kursiga.

TUK-TUK
* Teed ja tänavad on kehvas seisus. Ainult Kathmandu peatänavad on suuremad ja mitme sõidureaga, kuid pealinnast välja sõites teede olukord kukub trastiliselt. Teedel on palju rollereid, traktoreid ja kolmerattalisi TUK-TUK-e, mis ka edasi liiguvad. Samuti võib väljaspool linna teedel kohata kariloomi, eriti kitsi.

* Hinnad on suhteliselt madalad. Söök ja majutus eritit odavad. Sain ühe öö wc ja dushiga omaette toas magatud 4,5 euro eest. Söömine oli alati alla kümne euro. Turukaupade hind on ka madal - pärast korralikku kauplemist.
 
* Üks huvitav tähelepanek Nepaali liiklusest. Kui auto läheneb ülekäigurahale, kus on inimesi kas teed ületamas või plaanimas teed ületada, siis autojuht annab signaali, teatamaks, et ta ei kavatse neid üle lasta. Kui autojuht signaali ei anna, siis võivad jalakäijad tee ületada.

* Müüakse mõnusaid kitse ja jakivillast tooteid, mis on imepehmed ja soojad. Kahjuks ei kannata need masinapesu. Osta ikka tasub ... pärast kõva kauplemist. Vähemalt poole hinnast peaks alla kauplema.
 
* Mägedes matkates tuleb arvestada, et seal elab igasuguseid elukaid. Alates pisikaanidest kuni tiigriteni. Ilma saatjata metsa minna ei maksa. Hea hooaeg on september-november ja märts-mai. Siis pole nii palju pilvi ja ilm pole vihmane.

* Majavammi ma metsas ei leidnud, sest tegemist oli põhiiselt lehtmetsaga, kuid majavamm armastab okaspuud. Need aga kasvavad teisel pool mäeahelikku Tiibetis. Kunagi peaks ikka sinna minema.

* Maavärina tagajärgede likvideerimine kestab. Igal pool käib ehitustegevus. Kuid ikka on näha palju purunenud hooneid, seda eriti väljaspool linna.

* Majandustase on madal. Põhilised majandusharud turism ja põllumajandus. Esineb organiseeritud kuritegevust (maffia), prostitutsiooni ja uimastikaubandust. Samas on neil nn perekonnamajandus, kus ettevõtmises osaleb terve perekond (perekonnad) alates meestest kuni väikeste lasteni. Kõik aitavad kaasa.
 
 
 

1 kommentaar: