teisipäev, 5. juuli 2016

Bali - Plaan B

 
Kui kõikides riikides, kus ma olin ja plaanin olla, oli mul selge plaan mida ma teha kavatsen, siis Bali jaoks plaani polnud. Mõtlesin, et kui kohale jõuan, siis pean plaani. Seega tekkis plaan B ehk plaan Bali. Selle kohaselt käin ühe päeva linna peal, teise saare peal ja kolmandal lähen merele kalale. Ülejäänud päevad aga lihtsalt puhkan. Kui edastada teile homseid uudiseid (meil siin on juba 05.juuli), siis linna peal sai käidud.
 
Usurituaal - korvikesed tänaval
Sarnaseid toole oli iga maja juures ja ka suuremad keset tänavat
Mis mulle seal silma hakkas? Kõigepealt loomulikult rollerite ja mootorataste tohutu hulk. Mitte keegi ei käinud jala. Mina olin ainus, kes tänava ääres kõndis, ülejäänud sõitsid või seisid. Loomulikult oli kesklinnas mere ääres ka jalgsi kõndijaid, kuid äärelinnas mitte ühtegi! Teine mis silma torkas oli religioon. Nimelt on Balil kaks põhilist usku - ajalooliselt hinduism ja hilisemalt arenenud islam. Kohalikud inimesed on äärmiselt usklikud. Kui ma hommikul tänaval kõndisin, siis oli praktiliselt iga maja juures pandud mõned korvid pühale toolile ja tossasid lõhnaküünlad.  Ka tänavatel oli väikseid korvikesi. Kes hindusismist rohkem teavad, siis need ehk oskavad öelda, mis on korvikeste tähendus.
 

"Bensiinijaam"

Kolmandaks torkas silma mustus. Nimelt pole linnas õiget kanalisatsiooni ja kogu solk voolab otse ojakestesse ja jõgedesse ning sealtkaudu merre. Kanalisatsioonirennid haisevad kõvasti ja sellepärast on kogu aeg ninas solgi hais.Isegi kesklinnas. Lisaks oli rämpsu ikka igas nurgas. Kõik mis polnud vajalik, visati lihtsalt välja. Selles osas ei jäänud head tunnet. Päris lahedad olid ka "bensiinijaamad" rolleritele ja tsiklitele. Bensiin oli pandud pudelisse, enamasti Absolut vodka pudelisse ja selliseid müügipunkte oli iga saja meetri järel.
 

Ookeani lained Bali rannas

Positiivse poole pealt on loomulikult ookeani rand ja loodus. äärmiselt vaheldusrikas ja kirev loodus. Kirev ka sõna otseses mõttes, sest kukkesid on Denpasaris palju ja need kirevad igal hommikul intensiivselt. Merelained on aga võimsad ja surfajaid palju. Tegin ka videoid, kuid kahjuks on siin interneti kiirus selline, et ei saa neid jälle üles laadida. Hea kui fotodki üles saan. Ookeanis käisin ujumas või kui täpsemalt, siis lainetes liuglemas. Nimelt on lainete jõud seal selline, et kannab sind iseenesest edasi. Ja ve.si oli soe. Ainult mõeldes neile solgiojadele, mis ookeani voolavad, siis pikalt vees olla ei tahtnud. Ja juhtuski nii, et pärast oli jalgadel päris kõva lööve peal.

Käisin ka kohvikus lõunatamas ja kui Ühendriikides lisati mulle üllatuslikult hinnakirja hindadele maksud, siis siin lisati teenindustasu ja maksud ehk hind oli ca 30% suurem kui hinnakirjas. Kuna summad olid väikesed, kõigest 99000 IDR (indoneesia ruupia), siis ei hakanud isegi küsima. Hinnad on siin tõesti väga soodsad, kuid kauba väärtus on ka madal. Inimesed elavad vaeselt ja tagasihoidlikult. Üllatav on, et sellise elatustaseme juures panustatakse palju usku - ehitatakse oma aeda pühamuid ja annetatakse regulaarselt. Ju siis usk aitab inimestel eluga toime tulla.
 
Täna lähen aga vulkaane ja saare muid kauneid kohti vaatama. Eilne jalutuskäik oli soojendus mägironimisele ja loodan, et täna tuleb ilus päev.
 Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar