reede, 13. detsember 2024

Kokkuvõte Nepaali ja Bhutani reisist.

Kõige rohkem jäi sellest reisist meelde kahe riigi kontarst ... ühelt poolt Nepaal oma räpasuse, lärmakuse ja kohutava liiklusega ning teiselt poolt Bhutan oma puhtuse, rahulikkuse ja viisaka käitumisega. Nii imelik on näha kaht sama kultuuritaustaga riiki, samas piirkonnas nii erinevate juhtimisstiilidega. Just nimelt ... kõik saab alguse juhtimisest ... ehk kala hakkab ikka peast mädanema. Seda postitust Nepaalis alustades läks neli korda elekter ära ... samas ekspordib Bhutaan hüdroenergiat Indiasse. Uskumatu ... samasugused keskkonnatingimiused, mõlemil on kiirevoolulised mäestikujõed.
Jõe äär Bhutanis

Jõe äär Nepaalis 

Nepaalis valitseb igal pool juhtimatu anarhia ... kõik ehitavad nii nagu nad suudavad ja soovivad, sõidavad nii nagu võimalik ning proovivad ära elada nagu oskavad. Samas kui Bhutanis on monarhia ... viimastel aastatel demokraatlik konstitutsiooniline monarhia. Riiki juhib kuningas koos demokraatlikult valitud valitsusega ja nad teevad seda väga oskuslikult.

Bhutani äärelinna arhitektuur

Ma arvan, et Bhutani puhul on kõik viis kuningat juhtinud riiki arukalt, oma kodanikele mõeldes. Väike riik suurte ja ohtlikke naabrite kõrval ei saagi teisiti eksisteerida. Bhutan on suutnud säilitada oma kultuuri, seda isegi edasi arendades, nad on suutnud säilitada puutumatu looduse ... mitte ühtki lageraiet. Bhutani inimesed pole kõik õnnelikud, see on loomulik, kuid õnnelikke on riigis rohkem kui õnnetuid. Riik on kaitsnud oma maad ja kodanikke migrantide eest nii naaberriikidest kui ka väljastpoolt. Bhutani kodakondust saada on raske kui mitte võimatu. Kehtestatud kohustuslikud sätted hoonete arhitektuurile, rahvariiete kandmisele ja rahapoliitikale on aidanud  riigil silitada oma nägu, oma kultuuri. Tõsised impordipiirangud tubakatoodetele ja rolleritele-mopeedidele... mille maale toomine on suisa keelatud on kaitsnud riigi kodanike tervist ja linnade õhu puhtust. Kindlasti leidub Bhutais ka neid, kes siunavad kehtivat korda, kuid enamus inimestest peab kuningast ja valitsusest lugu ning jälgib hea meelega kehtivat korda. Kusjuures minu üle-eelmises postituses viidatud maksuprotsendid osutusid tegelikeks ... vastavalt hinnakujundusele ongi kaupmeestel ja kohvikutel avaldada hinda nii makse sisaldavalt kui ka makse sisaldamata. Seega 10% käibemaks ja 10% teenindustasu olid täitsa õiged. Tegin kohvikupidajale ühes eelmises postituses liiga.

Mis siis meeldis sellel reisil ... toon välja kolm kõige meeldivamat hetke, mida mäletada: 

1) Teekond Tiigrikoopa kloostrisse ... just nimelt teekond, mitte klooster ise. Loomulikult oli ka rajatised imelised, kuid loodus oli veel võrratum. Nautisin iga hetke sellel teekonnal ja sain kogeda kordumatuid emotsioone.

2) Päikesetõus Chisapan´is. See oli täiesti võrreldav päikesetõusuga Poon Hill´il, mis oli eelmisest matkast väga meeldejääv. 

Elektriautode laadimisjaam Bhutanis
3) Bhutani õnnelikkuse indeks. Mõtlesin kaua, mis küll on see kolmas meeldiv hetk ja sain aru, et see oli kõik mis oli seotud õnnelikkuse indeksiga. Selle olemuse, selle kohapeal uurimise ja arusaamaga, et see on võimalus igal riigil oma otsuseid kaaluda läbi kodanike heaolu. Koos sellega ka Bhutani poliitiline korraldus tervikuna.

Loomulikult pean märkima, et Nepaalis on võimalik endale odavalt ja kvaliteetselt lasta riideid õmmelda. Sain taas oma riidevarusid täiendatud. Rätsepad -isa ja poeg, olid oma ala tõelised meistrid. Riidevalik oli suur ja taskute, kraede, nööpide ja muude detailide valik hea. Sain just seda, mida soovisin. Kui kellelgi sinnakanti asja, siis võin anda nende asukoha ja kontaktid. NB! Tegemist on meeste riiete õmblejatega ! 

Negatiivse poole pealt mõned olulisemad ettenägematud ja -arvamatud juhtumised:  Bhutanis on väga vähestes kohtades kaardimakseid; Nepaali lennujaamas turvakontrollis ei lubata küünetange, mis kõikjal maailmas on käsipagasis aktsepteeritud olnud; mägedes on pagana külm ... mis küll oli ette teada; Nepaalis peab arvestama väga prügiste jõekallaste, tänavate, teeäärte ja piknikuplatsidega; väga omapärane tööjaotus Nepaalis, kus naised tegid raskemaid töid kui mehed; hotellides võib esineda vastikuid keha peale ronivaid putukaid.


Mõned eripärad veel, mis reisil silma torkasid. Bhutanis kummardatakse fallost ning kantakse igal pool sellekujulisi esemeid ja amulette. See pidavat kaitsma ja hoidma selle kandjat. Väga omapärane uskumus. Jätsin endale selle amuleti ostmata, sest mulle tundus, et meie kultuuriruumi sellise amuleti avalik kaasas kandmine ei sobi. 

Bhutan lubab oma riiki vaid kaht lennufirmat, mis mõlemad kuuluvad Bhutanile. Üksi välismaine ettevõte ei või Bhutani lennata. Kusjuures ei lubata ka muudel välismaistel ettevõtetel tulla Bhutani ilma kohaliku ettevõtte asutamiseta. Kohalikku ettevõtet saab asutada vaid Bhutani kodanik.

Minu eelmised postitused Nepaali-Bhutani reisi kohta:

Bhutan - õnneministeeriumiga riik !?! Ettevalmistus ja mõtted.


Bhutan oli mul 54. riik külastada ... kui lugemine pole sassi läinud. Väga ilus väike riik, kust oleks meil palju õppida. Seda ministeeriumide suuruse, töökorralduse ja ka otsustamisaluste osas. Järgmine reis on plaanis märtsis Keeniasse ... mitte küladesse inimesi vaatama, vaid safarile kolme rahvusparki. Tutvuma selle piirkonna looduse ja loomadega.






kolmapäev, 11. detsember 2024

Tiigripesa klooster - Bhutani sümbol

Eelmine postitus oli Bhutani teisest päevast.
Tiigripesa pole ehk kõige parem eestikeelne nimetus, see on otsetõlge inglise keelest Tiger´s Nest. Kohalikus keeles on see Paro Taktsang Goemba.  Hoopis parem nimetus  eesti keeles oleks Tiigrikoopa klooster.... sest 8 sajandist kuni 17 sajandini oli seal väga püha koobas, kus käidi palvetamas. See paik oli ja on budistidele väga oluline palverännaku koht. Selleks, et sinna jõuda, tuleb läbida jalgsi umbes kolme poole kilomeetrine järsk tõus ,,, kuid palverändurite teekond on loomulikult pikem. Meie alustasime tõusu hommikul umbes kaheksa paiku ning mina olin tipus pisut pärast kümmet. Loomulikult jäi tee peale palju seisakuid ja fotode ning videote jäädvustamist ... polegi vist ühest kohast nii palju fotosid teinud ... erinevatest vaatenurkadest ja erinevate valgusefektidega. Kahjuks ei saanud jäädvustada midagi kloostri sisemuses, sest nagu ikka olid seal kaamerad ja telefonid keelatud.

Teekond ise algas umbes 2550 m kõrguselt, kuhumaale saime bussiga. Seejärel oli kolm kilomeetrit pidevat tõusu, millele järgnes laskumine orgu ja siis taas tõus juba Tiigrikoopa kloostri juurde. Teekonna kõrgeim punkt oli kloostri kolmandal korrusel 3127 m ehk õige pisut vähem kui eelmises blogis nimetatud kurus asuva templi kõrgus.
 

Eelmises postituses lubasin paremat fotot ministuupadest, mis on valmistatud surnute kremeerimisel saadud tuhast. Tiigrikoopa Kloostrisse minnes oli kaljunukkide all selliseid sadade kaupa. Neid oli erivärvilisi ja erinevate mustritega ning isegi erineva suurusega. Väga omapärane "surnuaed". Kindlasti on teekond selle püha kloostri juurde olnud paljudele budistidele väga oluline ning sellepärast on omaksed ministuupad viinud just selle teekonna juurde. Eelmine kord jäi mainimata, et stuupasid tehakse kas üks või siis 108. See arv on saadud budistide palvehelmeste arvu järgi ... 100 palvet ja kaheksa järjehoidjat nende vahel.  

Ilu oli sellel mäkketõusul aga veel ja veel. Mulle olid väga sümpaatsed algusfaasis teerada ümbritsevad põlispuud, mis olid kaetud sambla ja samblikega. Puud kõrgusid minu kohal ja all ning oli imeilus kõndide selle rajal. Mõne eriti väärika puu juures oli ka silt selle vanusega ja liigiga.  Samas polnud mets nii tihe, et valgus läbi selle teerajale ei jõuaks. Siinkohal on hea märkida, et Bhutani pinnast on 70% kaetud metsaga ning on võetud vastu otsus, et metsaga kaetus ei tohi langeda alla 60%. Puitu ei impordita ja iga puu langetamine tuleb vastavas ametis kooskõlastada. Butaanlased austavad loodust.

Vahetult enne kloostri juurde jõudmist langes kõrgelt kaljudelt alla kosk, mis oli alumises osas jääs, sest väljas oli umbes -5 kraadi külma. Kose langemise kõrgus oli umbes 70-80 m ja see vaatepilt oli nii imeline, et veetsin seal oma pool tundi ja nautisin langeva vee kohinat. Loomulikult jäädvustasin selle ka videole ... kas pole võimas ja ilus? Vesi langes vastu kive, purskus kohati sealt joana eemale ja alla ning piisad moodustasid valgeid jääkamakaid ümber vee teekonna. Üks ilusamaid koski, mida ma näinud olen. Imeliseks tegi selle just külma moodustatud jääkamakad, mis mõne tunni pärast aga kuumas päikesepaistes sulasid ning pärastlõunastel külastajatel jäi see ilu poolikuks. 

Eks igal asjal ole ka oma varjuküljed ... kõik peab olema tasakaalus ... yin ... yang ... kloostris oli nii külm, et isegi varakult selga pandud kashmiirist kampsun ei suutnud mind soojendada. Palveruumidesse sisenemisel tuli jalanõud ukse taha jätta ja ruumi sokkides siseneda ... mungad sisenesid paljajalu ... kuna esimesel korrusel olid põrandad kivist, siis oli neisse akumuleerunud nii palju külma, et niiske palja jalaga sinna astudes pidi jalg küll põranda külge kinni jääma ... õnneks olin ettenägelikult pannud siidisokkide alla termosokid, mis pisutki leevendasid seda külmatunnet. Kuidas küll mungad suutsid seal kõndida ... kuid eks nad ole karastunud. Kõnnitakse paljajalu nii sütel kui jääl ... Õnneks olid teise ja kolmanda korruse põrandad puidust ja mitte nii jäised.

Kloostris said kõik sealviibijad väikse lonksukese pühitsetud vett, mille munk peopessa valas ning võis teha annetusi ja lausuda palveid. Nii panin minagi peopessa valatud vee suhu ja neelasin ... oli imeliku maitsega. Siis annetasin ümmarguse summa kloostrile ja budistliku kombe kohaselt ei lausunud palveid mitte enda hüvanguks, vaid soovisin, et minu vanimal pojal läheks kõik hästi ning et teda ootaks ilus ja õnnelik tulevik. Järgmises palvekojas püha vett ei pakutud, kuid palveid sai ratast keerutades ikka lausuda ja eks ma siis palvetasin oma abikaasa ja kahe noorema poja eest ... et nemadki oleks hoitud ja õnnelikud. 

Kuna teadsin, et allaminek on mul raskem kui oli ülestulek, siis asusin enne teisi allapoole teele, et õigeaegselt tagasi bussi juurde jõuda. Õnneks olid suuremal osal teest alla astmed ja siis ei läinud koormus nii tugevasti päkkadele ja põlvedele. Huvitav oli, et pulss, mis ülestulekul oli 130-150 löögi vahel minutis, hüppas Tiigrikoopa kõrval paikneva kose juurest tõustes 169 löögini minutis. Ei mäletagi, et pulss nii kiirelt oleks löönud. Ju siis oli lisaks füüsilisele pingutusele emotsioon nii suur, et süda hakkas veelgi kiiremini lööma. Pidin vahepeal pisut istuma ja mõne lonksu vett jooma, enne kui taas liikuma hakkasin.

Nii ma siis kulgesin aeglaselt allapoole. Umbes poole maa peal oli kohvik, kuid sinna sisse põigata polnud mul isu ei üles minnes ega ka alla tulles. Kuid samal kõrgusel olid ka hobused, millega osad matkajad olid üles tulnud. Teadsin, et nendega saab üles, kuid alla ei saa. Seda suurem oli minu üllatus, kui üks hobusemees minu juurde astus ja allasõiduks küüti pakkus. Kuna mul kohalikku raha polnud, siis sain natuke kaubeldud euromaksega ja lõpuks olingi 30 euro juures hinna lukku pannud ja allasõit hobuse ... mis suuruselt oli pigem poni ... algas. Kusjuures polnud see sõit sugugi kiirem kui jalgsi, sest hobune otsis iga astme juures tasakaalu ja minusugune mürakas tema seljas raskendas teekonda veelgi. Lisaks oli päris hirmus ... päris järsk langus, kõrval kuristik ja mina hobuse seljas ... üks vale samm hobuselt ja me mõlemad saame kõvasti viga. Siiski julgesin taskust telefoni võtta ja selle sõidu kergemas osas väikse videoklipi teha. Kuid nagu taas ohtlikumaks läks, hoidsin mõlema käega sadulast kinni ... vasakuga eest ja paremaga tagant. Aga hobune oli väga rahulik ja tubli. Tänasin teda, kui alla jõudsin. Tänu hobusele olid minu põlved alla jõudes heas seisus.

Kusjuures ei jõudnud ma tänu hobusele sugugi esimesena alla ... minu kaaslased olid väga sportlikud ja mõned neist olid juba all, kui mina saabusin ... ja ülejäänudki tulid peatselt. Kuna kõik olid kohal, siis sõitsime lõunale. Lõunasöök oli seekord ühes teeäärses kohas, kus teisel korrusel paiknes söögituba. Saime seal taas Bhutani  rahvuslikke roogasid.  Kusjuures juba giid oli meile rääkinud, et nende kõige lemmikumaks rahvustoiduks on 
ema datshi ... ehk juust ja tšilli. Meie jaoks oli see toit tehtud natuke vähem vürtsine ja kannatas isegi proovida ... kuid nad ise sõid nii tugeva vürtsisusega, et meie oleks pärast kohe kannutäie vett peale joonud. Lisaks pakuti sageli punast riisi, mis sellisel kujul on iseloomulik just Bhutanile. Ostsin endalegi kotikese koju kaasa. Nuudlid koos lisanditega olid tavaliselt valikus, kana valmistati erinevat moodi ja erinevate lisanditega. Enamasti krõbekana, kuid oli ka hautatud viisil. Väga hästi osati seal valmistada erinevaid rohelisi salateid ja hautatud köögivilju ... ka need olid enamasti buffee valikus. Kartulit praeti seal koos rosmariiniga ... maitses hästi, vaja kodus ka proovida. Ingverit kasutati nii toidu maitsestamiseks kui ka tee sees ohtrasti, mis mulle meeldis. Magustoiduks oli kas jäätis või siis riisipuding pähklitega ... kusjuures pähkleid kasutasin nad ka palju toidu lisandina. Kokkuvõtteks ... Bhutani köök oli väga maitsekas ja sobilik. Nämma !!!

No vot ... nii need kolm Bhutani päeva kiiresti mööda läksidki. Viimasel õhtul oli veel õhtusöök koos etendusega, millest mina osa ei võtnud. Eks kokkuvõtte teen Istanbulis. Meie tagasilend on Paro´st (Bhutan) Kathmandusse, siis oleme ööd Nepaalis ja hommikul lendame Kathmandust Istanbuli, oleme päevakese seal ja reedel saab lõpuks Tallinna tagasi. Siia lisatud foto on jäädvustud lennul tagasi Kathmandusse. Ilm oli ilus ja lend kulges kenasti.
   
Viimane postitus on loomulikult kokkuvõte



 

esmaspäev, 9. detsember 2024

Taevast maa peale ... Bhutan ... teine päev

Eelmine postitus oli Bhutani esimesest päevas ja Bhutani ning Nepaali erinevustest.

Bhutani teise päeva hommikul saatsid kuningate fotod hotelli seintel meid taas teele. Tundub, et need fotod on iga Bhutani hotelli seintel. Hotell ise oli nagu ka kõik ülejäänud hooned väga rahvuslikus stiilis kujundatud. Igal pool puidust nikerdused ja tekstiili tikandid. Esimeseks objektiks, kuhu suundusime, oli Dochu La mäekuru, mis asus üle 3100 m merepinnast ja kus oli palvetuskoht ja kaunid vaated. Sinna sõidul pidasime kinni teeäärses kioskis, kust saime osta kuivatatud jakipiimajuustu. Selline kivikõva ollus, mis alles pärast pikka suus lutsutamist hakkas eritama juustu maitset. 

Edasi läks tee ikka mäkke üles kuni jõudsime kurule. Giid rääkis kohapeal Dochu La mäekuru rajatiste loo ... mis ulatus aastasse 2003. Nimelt olid siis Indiast tulnud terroristid Bhutani. Nende väljaajamiseks pidi Bhutan kasutama sõjalist jõudu ning paljud vaprad bhutaanlased said hukka. Võidu puhul otsustas toonane kuningas Jigme Singye Wangchuck   rajada mäekurule busdistliku templi Druk Wangyal Lhakhang ja 108 stuupat ehk chortenit. Nagu tavaliselt saime  kolmveerand tundi kohaga tutvumiseks. Minu esimene eelistus oli templi külastus. See osutus küll tasuliseks, kuid 250 ngultrum´i ehk 2,82 eurot ei kohutanud mind tagasi. Marssisin vapralt treppidest üles mäetipus olevasse templisse.


Kohale jõudes selgus, et tempel oli suletud ja ma juba hakkasin eemalduma kui sinna saabus budistlik munk võtmetega ja tegi mulle ukse lahti. Kingad jäid trepi mademele ja minu fotoaparaadi võttis munk hellalt ja pani koridori pingile. Nii me siis sisenesimegi kahekesi templisse, mis oli fantastiliselt ilus. Kolm suurt buddha kuju vaatasid ülevalt alla minu tegemisi ning igal pool säras vastu kulda ja karda. Läksin annetuste laua juurde ja panin sinna sadase. Selle peale tuli munk minu juurde ja tõstis õnnistamiseks laua minu pea kohale ja puudutas sellega õrnalt pealage. Omapärane tunne oli. Nii pole ükski budistlik munk mind veel pühitsenud.  Tänasin teda sügava kummardusega ja suundusin templist välja. endal imeline tunne sees. Tegin veel tiiru ümber templi, kus oli jäine rada. Jäädvustasin vaated fotodele ja mõõtsin äpiga kõrguseks 3138 m merepinnast ning ...  suundusin alla. 

Järgmiseks otsustasin stuupasid vaadata ja koos sellega ka ümbritsevat loodust nautida. Stuupad olid kolmes ringis, esimeses oli 45, teises 36 ja kolmandas 27 püstist püha rajatist ümber keskse kuju. Väga muljetavaldav ... Jalutasin stuupade vahel ja uurisin neile maalitud ja graveeritud kujutisi. Alates 2011 aastast toimub selles kohas 13.detsembril mälestusüritus Druk Gyalpo ja relvajõudude võitu India terroristide üle. Selleks puhuks olla isegi komponeeritud spetsiaalne kostümeeritud maskide tants Tsechu.

Vaated mäekurus olid imelised. Eriti imeliseks tegid selle puud, mis kasvasid kuru nõlvadel ... ja pilved ning lumised mäetipud taamal. Ilmaga vedas, sest päike paisits ja nähtavus oli hea. Kasutasin selfiks oma kaugeltjuhitavat GoPro aparaati. Nii sain ise ka fotole selle ilu taustal. Klõpsutasin aparaadiga ikka korralikult, sest tahtsin kõike jäädvustada ... kuid paraku pole see fotol enam pooltki see, mis seal päikeses ja tuules kohapeal olles tunned. Võimsad mälestused.
Sõitsime edasi või täpsemalt tagasi Paro poole. Tee peal nägin tee ääres kaljude all varjus hulgaliselt väikesi püramiidikujulisi heledaid moodustisi. Tundsin huvi, et mis need on. Ja sain põhjaliku seletuse: tegemist on lahkunud inimeste mälestamisega. Nimelt pole Bhutanis surnuaedu. Lahkunud kremeeritakse selleks spetsiaalselt ette nähtud kohtades ning nende tuhk antakse lähedastele. Osa tuhast puistavad lähedased jõkke ja osast tehaksegi sellised väiksed ministuupad ... mis pannakse kohtadesse, kus lahkunu oli olnud või mis talle tähtsad olid. Selleks, et sademed ministuupasid ei kahjustaks, pandi need varjulistesse kohtadesse. Selliseid väikseid "surnuaedu" oli teede kõrval ja mujalgi hulgaliselt. Foto on tehtud sõidu pealt bussiaknast ja pole eriti kvaliteetne. Vaatan, ehk saan homme parema foto jäädvustada.

Lõunasöök söödud liikusime edasi Paros asuvasse Bhutani rahvusmuuseumi. See asus mäetipus olevas vanas vahitornis ja kõrvalhoones. Muuseumis oli rohkelt budistlikke artefakte ning buddha mõtteteri. Lisaks leidus loomulikult ka Bhutani territooriumilt leitud erinevaid sõjariistu, ehteid ja muid esemeid. Kõige vanemad neist mitusada aastat enne kristust ... kui meie ajaarvamist arvestada. Eriti köitsid minu tähelepanu kuningate fotod ja nendega seotud ajalugu. Huvitav oli vaadata ka festivalide maske ja ekraanilt seal esitatavaid rituaalseid tantse. Kahjuks polnud kedagi kõrval, kes oleks tantsude mõtte lahti seletanud.

Enne hotelli minemist lasti meid veel tunnikeseks Paro peale lahti, kust sai osta kohalikke kunstiväärtusi, maiustusi ja muid kaupu. Kui mul olid enamus oste ... kingitusi kodustele ... tehtud, siis otsustasin end premeerida koogikese ja joogiga. Põikasin sisse esimesse suvalisse kohvikusse ja tellisin õunakoogi, passioni juustukoogi ja mangolassi. Kõik oli ilus kuni tasumiseni. Olin kiiresti kokku arvutanud, et mul läheb 600 ngultrum´i ... kuid minu käest küsiti 720 kohalikku raha. Ma siis näitasin neile hindasid ja viitasin, et läheb vähem ... see peale kostis müüja, et lisandub kohalik maks. Nojah, maksin siis 720, kuid küsisin veel üle, et kui palju see kohalik maks on ... sain vastuseks 10%. Mis sa kostad ... 600 + 10% on ju 660. Seda ma ka ütlesin ja sain vastuseks, et teenindustasu lisandus ka veel. Pagan. Oleks olnud tegemist suurema summaga, siis oleks hakanud protsessima, kuid pooleteist euro pärast ei hakanud seda tegema. Bussis küsisin igaks juhuks üle, et kas teistel ka kohvikutes selliseid "maksusid" on küsitud ja sain teada, et mitte ... seega ilmselge pettus. Nii variseski kokku minu ettekujutus ideaalsest Bhutanist. Ka sellel maal on pettureid ja omakasupüüdlikke müüjaid. Mind toodi pilvedest taas maa peale .... yin - yang nagu Janno bussis selle juhtumi peale ütles. Kõik peab olema tasakaalus. NB! Hiljem osutus minu arvamus ekslikuks, kuid sellest järgmistes postitustes.

Ja nii mööduski teine päev Bhutanis. Õhtul võttis meid vastu imeilus hotell Tashi Namgay. Selle hotelli vastuvõtt oli nagu ballisaal ja minu kasutada anti puidust majaosa ... imesuur ja ilus. Toas oli vannituba koos vanniga ja sinna ma kohe ka sukeldusin. Pärast enda puhtaks küürimist saime õhtusöögil mekkida veel kuulsat kohalikku punast riisi, mis pidi olema eriroog kaalulangetajatele. Homme suundume kuulsasse Tiigripesa kloostrisse. Selleks vaja välja puhata, sest sinna tuleb minna taas kord mäkke üles ... jalgsi.

Lõpetuseks panen mõned fotod oma hotellitoast ... et saaksite aru, kui suursugune see on.



 
 



 


Vastandlikud naaberriigid ... Buthan ja Nepal

 Eelmine postitus oli Himaalaja matkapäevadest.

Pühapäeva hommikul oli vaja varakult tõusta, sest selgus, et lennu aega muudeti jooksvalt mõned tunnid varasemaks. Nojah, mis teha ... kell 5.30 üles, 6.00 hommikusöögile ja 7.30 paiku olime juba lennujaamas. Hommikul oli Kathmandu liiklus rahulikum ja sellepärast saime ilma suuremate ummikuteta kohale. Turvakontrolli läbides jäin oma küünetangidest ilma ... olen nendega väga palju lennanud, kuid nüüd öeldi lühidalt "not allowed" ja kõik ... turva sai tangid endale. Väljalend õnneks enam ei muutunud ja pisut peale kella kümmet tõusime Drukairi lennukiga õhku. Drukair on siis Buthani rahvuslik lennukompanii. Lend Karhmandu-Paro. Infoks veel, et Druk on Buthani keeles draakon ehk lendasime draakoni lennufirmaga. Buthani kutsuti varem draakonimaaks. Juba esimesed lennuminutid olid väga imelised, sest ilm oli ilus ja Himaalaja üle 8000 m vägilased vaatasid meile lennukiaknast vastu ... stjuuardi väitel ka Mont Everest ise. 

Lend kestis vaid umbes nelikümmend minutit ja selle ajal saime väikse muffini ja mahla ära süüa. Lennu viimane osa kulges mägede vahel ehk lennuk muutis lendamissuunda vastavalt orgude kulgemisele. See oli päris jube ... oli tunne, et nüüd lendame vastu mäge. Parosse maandumine pidi olema üks maailma ohtlikumaid ... kuid seda enamasti halva ilmaga ... meil vedas ... ilm oli ilus. Buthani Paro lennujaam oli imeilus. Ma arvan, et üks ilusamaid maailmas ja kindlasti kõige ilusam kus mina maandunud olen. Väike, rahulik ja kaunis. Kusjuures polnud ilus mitte vaid keskkond vaid ka inimesed, kes teenindasid, olid väga sõbralikud. Isegi passikontrollis ... kus tavaliselt istuvad tusased ametnikud. 

Teenindavatel inimestel kõigil olid seljas rahvariided. See on Bhutanis kohustuslik ... kõik ametnikud, õpetajad, teenistujad ja muud isikud peavad kandma rahvariideid. Ka meid vastu võtnud kohalik giid oli rahvariietes. Riided koosnesid ühest suurest ühes tükist kangast, mis moodustas ümber kandja keha lainetega kostüümi. Nagu giid ise ütles, on tal maailma suurimad taskud riidevoltide vahel. Giid oli väga sõbralik ja vastutulelik. Rääkis meile Bhutani ajaloost, mille olin juba enne reisi ise ka selgeks teinud. Bhutan on maailma noorima monarhiaga riik ... kuningavõim algas alles 1907, kui detsembris krooniti esimene kuningas. Ja ka üks noorimaid demokraatiariike, sest esimene parlament kutsuti kokku alles 2008 aastal. Iga nelja aasta tagant valitakse uus parlament ja valitsus. Kõrgeim võim on kuningal ...  parlament on täidesaatev. Elanikke on Bhutanis umbes 700 tuhat ja pindala on sarnane Eesti pindalaga. Väike riik.

Esimene mulje Buthanist oli fantastiline, seda eriti pärast Nepalis viibimist. Need kaks riiki on ikka täielikud vastandid. Vaatamata sellele, et nad on naabrid ja suhteliselt sarnase maastikuga ning oludega. Alustaks arhitektuurist ... kui Nepalis, eriti Kathamandus, pole hoonete arhitektuurile mingit tähelepanu pööratud ... kõrvuti on väga erinevad hoonetüübid ja arhitektuursed lahendused, siis Bhutanis on nii vanadel ajaloolistel hoonetel kui ka uutel äsja rahatud hoonetel silmnähtav ühtne stiil ... Bhutani rahvuslik stiil. Teiseks erinevuseks oli liiklus ... kui Nepaalis oli liiklus täielik kaos, kus valitses tugevama õigus ja domineerisid mopeedid ja mootorrattad, siis Bhutanis toimis kogu liiklus rahulikult ning mopeedid ja rollerid puuduvad. Neid lihtsalt ei lasta maale tuua. Jalakäijatele antakse ülekäigurajal kenasti teed, ringteedel on ringil oleva õigus ja ringile minejad ei püüagi end kuhugi vahele suruda nagu Kathamndus. Täielik kontrast ... ja see on saavutatud riiklike korraldustega .. ehk riiki on targalt juhitud.

Veel torkas kohe silma puhtus, mida Nepaalis ei näinud üheski asulas. Kui Nepaalis olid jõeääred täis sinna veega kandunud plastpudeleid, kaltse ja muud prahti, siis Bhutanis oli jõevesi nii puhas ja sillerdav, et hakka või jooma. Teeääred, mis Nepaalis olid palistatud prügiga, olid Bhutanis puhtad ja hoolitsetud. Ei saa öelda, et ma ei näinud maas ühti plastpudelit või pakendit. Mõni ikka oli, kuid julgen väita, et oluliselt vähem kui Eestis. Kohalikud hoiavad seal väga puhtust, kuid väidetavalt on Indiast tulnud rändurid seal kurja juur, kes kipuvad prügistama. 

Väga suureks erisuseks on ka elektrivarustus. Kui Nepaal ei suuda tagada ühtlast voolu ... nagu ma varemgi olen väitnud, on seal vahelduvvool ... kord on kord pole, siis Bhutan on rakendanud oma arvukad mägijõed tööle ning hüdroelektrijaamadest tulev energia ei taga mitte üksnes riigi vajadusi, vaid on ka suurimaks ekspordiallikaks ... seda müüakse Indiasse. Energeetika on Bhutani juhtiv majandusharu ja tänu jõgedele on Bhutan süsiniknegatiivne ehk taastuvenergiat on nii palju, et see katab ka muu tootmise. Teiseks suureks majandusharuks on turism, mida küll osaliselt piiratakse ehk Aafrika riikidest sisserändajad pole eriti teretulnud. Samuti on turismil teatud kvoodid, et turistide koguarv ei tekitaks riigi loodusele ja kultuurile probleeme.
 
Loodus on Bhutanis minu arvates väga ilus. Sellised kulunud mäed, mis on suuremalt osalt kaetud metsaga ning madala põõsastaimestikuga. Sellistes mägedes oleks mõnus matkata. Kui loodus on puhas rämpsust, siis on palju mõnusam seal olla. Mäletan hiljutisi Nepaali piknikukohti, kus maapind oli kaetud ühtlase plastpudelite ja pakendite kihiga. Ma ei saa aru, kuidas inimesed said seal mõnusalt ja õnnelikult piknikut pidada. Kusjuures üheks erinevuseks Nepaali ja Buthani vahel on inimesed ... Nepaalis olid nad pahurad ja õnnetud, Bhutanis aga rahulolevad ja õnnelikud. Vähemalt esmamulje oli selline.  

Esimesel päeval käisime vaatamas mitmeid kohalikke kultuuriväärtusi. Kõige muljetavaldavam oli ilmselgelt istuva Buddha kuju, mis kõrgus Thimbhu linna kohal mäetipus. Väidetavalt on see suurim istuva Buddha kuju maailmas. Rajatud on kuju annetustest ja põhiannetaja oli üks Singapuri rikkur. Võimas kuju igatahes. Bhutanis on budism juhtiv religioon ... 70% rahvastikust. Järgneb hinduism umbes 20%-ga. Kahjuks oli kuju juures nii külm ja tuuline, et ei suutnud kaua seda vägevust nautida.

Läksin bussi ja kuna seal polnud veel kedagi, sain bussijuhiga privaatselt vestelda. Loomulikult huvitas mind rahvuslik õnneindeks, mida olin juba enne reisi põhjalikult uurinud. Alguses ei tahtnud bussijuht sellest eriti rääkida, soovitas giidilt küsida, kuid siis saime ikka jutule. Ta rääkis, et igal aastal käivad mööda riiki ringi küsitlejad, kes uurivad nii lastelt kui täiskasvanutelt nende õnnelikkust. Nagu ma varasemas blogis juba kirjutasin (vt ling eespool), koosnes küsimustik 33 küsimusest üheksas valdkonnas. Nende põhjal tehakse kokkuvõtted inimeste õnnelikkuse kohta. Kui ma aga juhilt küsisin, et kas riik arvestab õnneindeksiga oma otsuste tegemisel, siis ta vaid naeratas nukralt ja ütles, et see on vaid statistiline näitaja... ehk otsuste tegemisel siiski ei arvestata inimeste õnnelikkusega. Küsimusele, kas tema on õnnelik ... vastas ta samuti ebakindlalt ... enamasti õnnelik.
  
Küll sain ma bussijuhilt teada, et rahvas armastab ja austab kuningat. Ta rääkis, kuidas COVID´i  ajal, kui turismisektor oli tõsises madalseisus, annetas kuningas oma fondist igale sektori ettevõttele 10000 kohalikku rahaühikut ... ngultrum´i (kurss vahetamisel 1 EUR = 88,5 BTN) . Kuningas on haritud ja õiglane mees, kes hoolib rahvast ja rahvas hoolib kuningast. Nii bussijuht rääkis. Ka riigi 1000 ngultrum´i  suurusel rahatähel on kuninga nägu. Haritud ja uhke. Kusjuures Bhutanis on rahavahetuskursid fikseeritud ja raha võib vahetada vaid auroriseeritud rahavahetajate juures. 

Pärast lõunasööki (toidust kirjutan hiljem) käisime veel vaatamas kohaliku rahvuslooma, takin´i kaitseala, kus seda ohustatud liiki kaitstakse ja paljundatakse. Väga eriskummaline loom. Pole sellesarnast kusagil maailmas näinud ... kusjuures Tallinna Loomaaias on ka takin olemas, minge vaatama. Ei oska kirjeldadagi kelle moodi takinid on ... oleks nagu pühvliga sarnane, kuid pole ka ... laama moodi ... pisut. Lisaks takinitele oli selles loomapargis veel hirve sarnaseid elukaid ja teisi huvitavaid loomi. Plakatitel oli ka linde, kuid neid ma ei kohanud.

Tagasisõidul pidasime kinni veel Bhutani esindushoone kohal mäetipul ja saime teada, et selle kõrval on "ministrite koloonia" ehk kõik ministrid elavad ja töötavad esindushoone kõrval. Huvitav oli vaadata, kui väike oli ühe ministri residents ... järelikult puudub neil tohutu ametnike armee, mida on vaja toita ja majutada. Sealsamas on ka kuninga väike residents. Esindushoone on aga mõeldud parlamendi kogunemisteks ja muudeks suuremateks üritusteks. 

Majutus oli hotellis Migmar, kus minule sai taas suuuuuuur üksiktuba. Mõnus. Kahjuks internet oli õhtul kehvake ja sain alles hommikul enne teiste ärkamist postituse ja vajalikud tööalased tegevused tehtud. Nüüd aga kiirustan hommikusöögile ja siis viib meie tee tagasi Paro poole. 


NB! Väike täpsustus ...Nepaal ja Buthan pole naabrid. Väike jupp Indiat jääb vahele.


 

laupäev, 7. detsember 2024

Neli erinevat päeva Himaalaja matkal Nepaalis

 Eelmine postitus oli matkaks valmistumisest ja teekonna kaardistamisest.

Esimene matkapäev.

Kui nüüd päris algusest alustada, siis jätsime oma suured reisikotid ja -kohvrid hotelli pakihoidu ning läksime bussile, millega sõidutati meid matka alguspunkti Sundarijali külakesse. Rohkem enam sõidukitega edasi ei saanud, sest algas matkarada mäkke üles, mis alguses kulges majade vahel ja siis suundus metsa. Vanad põlispuud kummardusid ohtlikult meie kohale ja rada vaheldus erineva kõrgusega trepiastmete ja ühtlase tõusuga teega. Me kõik olime teadlikud, et ees ootab 1100 m tõusu... mis pole just meelakkumine. Iga natukese aja tagant tuli puhata. Pulss tõusis esimese paarisaja meetriga 158 löögi peale ja stabiliseerus siis 130-150 löögi vahele. Trepiastmed olid isegi kergemini astutavad kui järsult tõusev tee. Vahel oli tõusunurk isegi 30 kraadi juures, siis jälle vähenes 5-10 kraadini. Kuid tõus oli pidev.

Ega palju ei jõudnudki ümbritsevat jälgida. Õnneks ei võtnud ma matkakeppe ja tänu sellele sain kaameraga aeg-ajalt klõpsida kauneimaid kohti ja hetki. Traditsiooniliselt jäädvustasin fotodele mõne kohaliku liblika ... neid lendles meie ümber ohtralt, kuid kaamerasilma ees ei tahtnud nad paigal püsida. Ühe ikka sain peale. Vaated muutusid edasi liikudes üha kaunimateks. All laius Kathmandu org ja meie suundusime ikka ülespoole oru servale. 

Päris alguses oli üks elevust tekitav seik. Kusjuures elevile läksid just kandjad ... nimelt kõrgus kohe tee kõrval üks taim, mis kandjate sõnul pidi olema marihuaana (fotol vasakul ees) ... nad kohe võtsid lehekesi ja hõõrusid neid pihkude vahel ja nuusutasid. Mõned lehed läksid kottigi kust siis õhtul endale mõnusat olemist luua. Mina igaks juhuks ei puutunud taime lehti kätega, sest tean, mis saab lennujaamas kui lõhn küljes on. Soovitasin ka teistel kaasreisijatel lehti mitte kotti panna. Igaks juhuks. Mõni siiski pani ... mälestuseks. Loodan, et sellest jama ei tule.

Kuid trepid aina tõusid ja tõusid. Viimaste majade juures, umbes 1900 m kõrgusel merepinnast oli meil lõunapaus. Pakuti kohalikke roogasid - kanaliha, riisi, juurikaid ja muid toite. Neid toite saime oma reisi jooksul palju kordi mekkida. Toidukoha katuselt avanesid kenad vaated alla orgu. Loomulikult ei saanud seda kasutamata jätta fotode ja videote jäädvustamisel. Kui seda fotot tähelepanelikult uurida siis näeb silmapiiril pilvedeviiru kohal kõrgumas mäetippe. Jajah. Kuid polnud seal midagi pikalt ilu nautida, minna oli veel 500 tõusumeetrit. Ikka üle ja üles.

Rada kulges vahel mäenõlva uhtunud ojasängides ja siis inimese rajatud treppidel. Vahel oli jalgealune kruusane, vahel libe savine ja vahel betoonist astmetega. Väga vaheldusrikas teekond. Ainus mis neid kõiki ühendas oli see, et nad kulgesid kõik ülespoole. Teadsin, et tipp peab tulema kusagil 2400 meetri kõrgusel ja lõpuks lugesin juba igat tõusumeetrit. Temperatuur läks üha jahedamaks ning vaatamata raskele mäkkerühkimisele tuli kõhe tunne vahel sisse. Tagantpoolt tulijad olid isegi kohati näinud härmatist maas ... seega alla nulli temparatuur.

Ja lõpuks olin tipus. Nagu minu tark äpp väitis oli see 2435 m merepinnast. Minuga koos oli enam vähem samaaegselt tippu jõudnud veel kolm kandjat ja neli kaasteelist. Uhke tunne oli. Kell oli pool neli kohaliku aja järgi. Need lipukesed fotol tähistasid Kathmandu oru piiri. Satellidid määrasid minu täpsed koordinaadid selles punktis. Ohh kui mõnus. Mul oli telefonis Apelsini Himaalaja laul ja lasin selle siis kõlarist kõigile kuuldavaks. Tuju oli nii hea, et tants läks kohe lahti. Isegi kandjad olid pakid maha pannud ja liikusid tantsurütmis kaasa. Vinge värk. Videot ma siia juurde ei pane, sest seal on teisigi, kes ehk ei taha minu blogis nähtud saada. Saadan selle hiljem osalistele ja kes soovib, paneb üles. 

Kuid esimese päeva teekond sellega veel ei lõppenud. Laskumine oli ehk raskemgi kui tõus. Nagu mägimatkajad teavad on tõus koormav lihastele ja laskumine liigestele. Teadupoolest pole minu liigesed just esimeses nooruses. Kuid tänu treppidele, mida mööda saime mäest allapoole, polnud ka minul laskumisega probleeme. Puude vahelt hakkasid vilksatama esimesed lumised mäetipud. Elevus kasvas. Taas kord nägime üle 7000 m kõrguvaid mägesid. Laskumine polnud nii pikk kui mäkketõus, öömaja oli vaid paarsada meetrit allapool Cisapan´i külas. Kus ma olin ööbinud ka 2016 juulis ehk kaheksa pool aastat tagasi kui Himaalajas matkasin

Kusjuures 2015 aasta maavärinas kannatada saanud hoone, millest eelmine kord foto tegin, oli ikka samasugusena kohe küla alguses külitamas. Küla ise oli aga kaheksa aastaga oluliselt muutunud. Majutuskoht, mis toona oli ühekordne ja mõne toaga, oli nüüd kerkinud kolmekordseks teemajaks (fotol paistab viltuse maja tagant paremalt). Tundub, et see viltune maja on jäetud justkui mälestusmärgiks nondest kohutavatest hetkedest aastast 2015. Viltu, kuid püsib veel püsti. Kokku sai esimesel päeval sammutud 21712 sammu, millest enamus oli mäkke üles.

Teemaja ise oli lihtsakoeline. Toad olid kütteta ja pärast õhtusööki voodisse minnes tuli end korralikult riidesse panna. Soe pesu, müts, termosokid ja kindad, mis kaasas olid, kulusid kõik ära. Toas olid sisenedes miinuskraadid. Nii ma läksingi magama nagu talisuusataja. Kuna olin üksi toas, siis võtsin veel peale kaks villast tekki. Pikapeale läks tekikuhja all soojemaks küll, kuid uni ei tulnud ega tulnud. Kuulasin kõrvaklappidest Jaan Tätte rahustavaid lugusid ... ja lõpuks uinusin. Öösel ärkasin mitu korda, sest olin tekiääre alt külma sisse lasknud. Ei olnud mõnus magada.

Teine matkapäev

Kell 6.15 oli äratus ... kuigi olin juba pisut enne üleval. Sest 6.39 pidi päike tõusma ja seda vaatepilti ei saanud ju ometi nägemata jätta. Päiksetõus Himaalajas. Kuna meist kõrgemal pilvi polnud, oli päiksetõus imeline. Vaid allpool orus laiusid udulaamad, mis tasakesi liikusid. Päike tuli mägede tagant välja päris kiiresti, vaid kümnekonna minutiga oli kogu päikesekera meile nähtav. Ja mida kõrgemale päike tõusis, seda soojemaks läks. Jää, mis vaateplatvormi taburettidel laiutas, hakkas kiiresti sulama. 

Kõige kaunimad vaated olid aga mäetippudele, kus lumi päikesevalguse peegeldusest särama lõi ning mäetipud joonistasid oma kontuure sinise taeva taustal. Samas kui udused pilved katsid allpool kogu oru. Täitsa lummav ilu. Jäädvustasin seda kümnetele fotodele ja tegin ka video päikesetõusust. Vähe on inimesel ikka õnnetundeks vaja. Korralik matk mäest üles ja pärast magamata ööd päiksetõusu nautimine. Nojah.

Pärast hommikusööki sättisime end taas minekule. Ootamas oli plaani järgi 22 km üles-alla teekonda Cisapan´ist Nagarkot´i. Alguses polnud hädagi, teekond kulges mööda kruusast teed väikeste tõusude ja langustega ida poole. Päike oli õhu soojaks kütnud ja võisin end võtta lühikeste varrukatega polosärgi väele. Panin kõrvaklapid pähe ja sammusin reipalt Tätte muusikat kuulates edasi. Seekord kulgesin kusagil grupi keskosas, kord läksin kellestki mööda ja siis mindi minust mööda. Kulgesin ühtlaselt oma mõtetes. Nii liikusin edasi ilma ühegi peatuseta umbes kaks pool tundi. Samm sammu ette. 

Vahepeal jäädvustasin peatuseta taas looduse ilu. Metsased mäed on minu nõrkus. Ja kui nende tagant paistavad veel aeg-ajalt ka lumised mäetipud, siis on see lausa võrratu vaatepilt. Kuid siis hakkas tee minema allamäge ja samas suunas läks ka minu kõndimiskiirus. Põlved, mis mul ikka on viimasel ajal hellad olnud, hakkasid ühtlaselt laskuvat teed läbides üha rohkem tunda andma. Enesetunne, mis hommikul oli võimas, hakkas nüüd langema.

Pärast puhkepausi läks olukord veelgi hullemaks, sest tee kalle muutus umbes 30 kraadiseks ja jalgade asend oli selline, et kogu koormus läks varvastele ja põlvedele. Teised läksid minust kui seisvast postist mööda ja valu põlvedes üha kasvas. Proovisin korraks isegi tagurpidi mäest laskuda, kuid see osutus liiga keeruliseks. Tagatipuks keerasid meie teejuhid suuremalt teelt kõrvale väiksele loomarajale, mis oli küll väga ilus vaadata, kuid seal oli laskumine veelgi järsem ja keerulisem. Pidin endale toeks põõsast korraliku kepi murdma, kuid sellele vaatamata liikusin edasi nagu tigu ... üks-kaks kilomeetrit tunnis. Meie grupi saatjad jälgisid murelikult minu teekonda ja pakkusid juba medikamente, millest ma loobusin. Saabusin söögikohta peaaegu viimasena. Vaid mõned olid minust tagapool ja nagu selgus läinud ka valele rajale. Neile läks auto järgi.

Enne lõunasööki läksin Janno juurde ja pakkusin välja, et edasi järgmisse öömajja läheks ma autoga. Eritasu eest loomulikult. Selgus, et lisaks mulle oli veel hädalisi ... kellel varbad villis, kellel muud hädad. Nii saimegi kokku neli autosõiduhuvilist, kes viidi väikse raha eest järgmisse ööbimiskohta. Tõsi ... ega see autoga sõitmine ka meelakkumine polnud, sest teed olid ikka väga viletsad ja kui jalgsi sai minna otse, siis autoga tegime ikka korraliku tiiru. Tagatipuks ei leidnud juht meie järgmist öömaja üles ja kui leidis, siis selgus, et tema vaene väike auto ei suutnud nelja kaalukat eestlast mäkke üles sõidutada. Pidime siis taas kondimootorit kasutama. Kuid hotelli me jõudsime ja õnneks oli see pisut mugavam kui eelmine. Käisin dušši all, panin konditsioneeri kuuma peale ja valmistusin õhtusöögiks hotelli restoranis. Enne jõudsin veel päikseloojangu kaadrisse saada. 

Selgus, et olin sellel päeval vaatamata poolikule matkale teinud 24571 sammu. Kui teised kohale jõudsid, siis selgus, et nad olid läbinud kokku üle 24 kilomeetri ... lõunakohta minnes oli teekond teinud sisse kahekilomeetrise saki ja nii nad jõudsid kohale väsinuna pikast teekonnast. Lõunapausiks olime läbinud 13 kilomeetrit ... seega said teised peaaegu samapalju läbitud pärast lõunat. Väga tublid. Kadestan nende kehalisi võimeid ... kuid olin väga rahul oma otsusega. Pärast õhtusööki suundusin oma tuppa ja otsustasin varakult, umbes kella kümne paiku kohaliku aja järgi, voodisse minna. 

Kuid olin vaid mõned tunnid jõudnud puhata kui tundsin intuitiivselt mingit liikumist oma kehal. Käsi liikus reflektoorselt sinna kohta ja alles siis ärkasin kui kuulsin kerget krõpsatust ja siis potsatust. Miski või keski oli minu palja ihu peal olnud. Vaatasin kella, see oli pisut pool üks läbi. Siis lülitasin sisse telefoni lambi ja vaatasin voodi kõrvale põrandale ... prrrrrr ... seal lebas 5-6 mm pikkune vastik mardikas, kelle jalad ja tundlad veel liikusid. Olin talle korralikult viga teinud, tema kitiinkest oli katki. Korjasin ta sealt lusikaga üles ja panin klaasi alla, et ta plehku ei paneks. Panin tuled põlema ja otsisin kogu toa läbi, kuid rohkem sarnaseid elukaid ei leidnud. Analüüsisin kiiresti, et sellel putukal tugevaid lõugasid polnud, seega pole vist vereimeja. Samuti ei leidnud oma kehalt haavu. Aga uni oli rikutud. Iga natukese aja tagant ärkasin ja vaatasin oma voodi üle. Siis nägin veel igasugu õudusunenägusid ka, et nagu samas hotellitoas ründaks mind tohutus suur rott. Öö oli pikk, kuid uni lühike. 

Kolmas (matka)päev.

Hommikul kirjutasin kohe ärgates oma enotomoloogist tuttavale Mati´le Tartu Ülikoolist ja saatsin foto mardikast ... ning pärast hommikusööki saingi vastuse, et tegemist on kilplutiklasega, kes toitub enamasti taimemahladest. Kohe kergem hakkas. Kuna uni oli olnud selline ebaühtlane ja kehv, siis tulin enne päikesetõusu voodist välja ja läksin katusele, et järgmise päeva päike vastu võtta. Kuid kahjuks oli taevas täielikult kaetud pilvedega ja päikesetõusu ei näinudki. Läksin siis vaatama, kas hommikusöök on juba saadaval ning selgus, et läheb veel aega. Läksin veel õue ja ... uskumatu, päike tuli mõnekümneks sekundiks pilvede vahelt välja ja lubas end fotole jäädvustada. Vähemalt midagigi selles kurvas hommikus.

Otsustasin ka sellel päeval autoga järgmisse majutuskohta minna. Seda just sellepärast, et teadsin matka kõrguseid vaadates, et tuleb umbes 1000 m allapoole laskumistega teekond. Enesetunne polnud ka kiita ja nii see otsus sündiski. Peale minu oli veel kaks autoga liikumise huvilist ... ülejäänud 17 tahtsid matkateekonna ette võtta. Saatsime nad kella üheksa ajal hommikul teele ja teadsime, et tunni-pooleteise pärast tuleb auto meile järgi. Kuid see oli vaid lootus, et auto tuleb nii ruttu. Tegelikult jõudis see koos meie ühe saatjaga kohale alles pärast kella ühte päeval. Kuid eks igal halval asjal on ka head küljed. Sain mitu korda hotelli katusel käia, et vaadata pilvede seisu ning see läks üha helgemaks. Õige pea olid mitmed kaheksakilomeetrised mäetipud end pilvedest välja puurinud ja kenasti nähtaval. 

Istusime siis kolmekesi trepil ja ootasime autot. Kohalikele oli tööpäev juba alanud ja saime jälgida töökorraldust. Töötegijaid oli kaks ... mees ja naine. Mees seisis killustikuhunniku kõrval ja näppis mobiiltelefoni. Naine tuli sinna ja mees laadis tal korvi peenkillustikku täis ja naine läks sellega mäkke üles ja siis veel trepist üles. Samal ajal näppis mees telefoni edasi ... kuni naine tagasi tuli, Nii oma viis-kuus korda. Arvestasin killustiku mahukaalu ja kühvitäite arvu järgi, et korvis oli umbes 40-50 kg. Vägevad naised Nepaalis. Võtsin teekonna killustikuga mäest ja trepist üle ka videole... vaadake ise

Lõpuks tuli auto ja saime minema. Sõitsime esmalt paar kilomeetrit ja siis jäime lõunasöögile. Taas kenas kohas. Võtsin ühed kana mo-mo´d ja ingveriteed. Söömisega kulus taas üle poole tunni. Ja siis veel kehv üle-allamäge serpentiinidega tee järgmisse majutuskohta. Mõned fotod sain ikka autoaknast jäädvustatud. Jõudsime kohale õige pisut enne meie matkalisi. Läksin välja jalutama ja nii nad tulidki riburada mööda mulle vastu. Olid mind nähes päris õnnelikud, sest said aru, et lõpp on lähedal. Nad vaesekesed olid teelt eksinud ja läbinud 16 kilomeetri asemel 20. Ei kadestanud seekord. Olid küll ilusad vaated olnud ... kuid selline teekond. 

Hotell kus me peatusime oli väga luksuslik. Ilus siseõu aiaga, bassein, saun ja muud mõnud. Vähemalt said väsinud teelised korralikult lõõgastuda ja puhata. Ka õhtusöök oli tasemel, kuid suhteliselt samalaadne eelmistega. Enne õhtusööki teatas Janno, et ta oli Navaga asja arutanud ... ning andnud mõista, et need matkapäevad on olnud liiga pikad. Järgmiseks päevaks leiti siis kaks võimalust ... esiteks lühendatud matkapäev kloostrisse ja sealt edasi bussiga ja teiseks võimaluseks oli bussiga kloostrisse ja sealt edasi ka bussiga. Mina valisin teise võimaluse, kuigi jalad olid päris head. Seitse vaprat aga valisid matka + bussi. Selle teadmisega saabuski õhtu.

Neljas (matka)päev.

Päikesetõus jäi seekord hommikul üldse nägemata, sest ilm oli ikka täielikult pilves. Ootasin pikalt enne hommikusööki, kuid ei midagi. Pilv-pilves kinni. Pärast hommikusööki oli päris palju aega, sest matkalised lahkusid kell 9, kuid laiskloomad, kes bussiga tahtsid minna, alles kell 12. Nii ma siis tutvusingi hotellitoaga ... ja leidsin sealt mitmest kohast hallitust ... vot ... uus hotell ja siis juba nii. Kas sellest hallitusest või siis igavusest ... kuid mulle tuli loometuhin peale ja kirjutasin kogu hommikupooliku reisimeenutusi erinevatest aegadest. Jah. Selline puhkusega hommikupoolik. Tundsin end pärast seda imehästi ja olin valmis kangelastegudeks. 

Kell 12 suundusimegi bussiga Namo Buddha kloostrisse, Tee sinna viis ikka väga ekstreemselt kuristiku servi mööda (video). Mingeid tõkkeid tee ääres polnud ja teeservad olid kohati varisenud. Mõned bussis viibijad avaldasid juba arvamust, et oleks võinud matkata. Kui mõni auto vastu tuli, siis oli olukord väga kriitiline. Õnneks me kuristikku ei kukkunud ja jõudsime kloostrisse, kus meid matkajad juba ootasid. Nad oli teekonna imekiiresti läbinud. Nii tublid ! Seekord olid kõik väga rahulolevad, sest teekond hotellist kloostrisse oli olnud imeline. 

Kloostris veetsime tunnikese ja tutvusime selle väga kuulsa ja kauni rajatisega. Ma ostsin sealt endale oma esimese Happy Buddha kuju. See oli nii imeline, et ei saanud ostmata jätta. Klooster oli ka võimas. Mitmetasapinnaline ja kenasti renoveeritud. Kloostris oli hulgaliselt Dalai Laama fotosid, sest auväärt isik oli seda klooastrit korduvalt külastanud. 


Teel tagasi Kathmandusse pöörasime sisse veel ajaloolisse Panauti linna. Sinna oleks pidanud algselt matkates jõudma, kuid nüüd bussiga oli palju mõnusam. Väga vana linn, kuid enamus hooneid olid pärast maavärinat uuesti üles laotud. Kahjustused olid siin olnud suured. Linnatänavad oli meeldivalt vaiksed ja tühjad ... vaatamata puhkepäevale. Me jalutasime läbi linna ja vaatasime kohalikku elu-olu. Keskväljak oli puhas, kuid linna läbiva jõe kaldad olid kohutavalt risused. Kahjuks on Nepaalis prügimajandusega veel väga halvasti. Ka kloostrist alla sõites läbisime piknikualasid, kus laupäevase päeva puhul oli palju piknikutajaid ... kes istusid sõna otseses mõttes prügi sees ... ja tekitasid seda veel juurde.

Üks ilus pühapaik oli selles linnas. Tohutu rohkete puidust nikerdustega. Ja väga hästi säilinud ... väidetavalt 17 sajandist. Selline puitarhitektuur on mulle alati meeldinud. Jäädvustasin seda fotodele nii eest kui tagant.

Lõpuks sõitsime tagasi Kathmandusse, kuhu sissesõit oli pikk ja lohisev. Ummik-ummiku järel. Igal pool teeremondid... Aga kohale jõudsime ja ma sain kibekiiresti pärast hotelli sisse registreerimist minna oma riiete proovi. Täitsa hästi istusid, vaid pükse pidi reite kohalt laiemaks tegema. Kätte saan tellitud riided kolmapäeval. 

Blogi kirjutamise ajal käis mul ukse taga Janno, kes teatas, et homne lend on varasemaks nihutatud ja peame juba kell 6 hommikusöögile suunduma ja pärast kohe lennujaama. Seega pean nüüd lõpetama, et asjad ümber pakkida. Hommikul läheb kiireks. Homme ootab meid Bhutan !