Kuu viimasel päeval lendan Nepaali ja sealt Bhutani. Nepalis on plaanis tellida hunnik riideesemeid ja teha väike matk mägedes Kathmandu piirkonnas. Mitte kõrgele ... maksimaalselt 2500-2600 m merepinnast. Olen sealkandis juba matkamas käinud, kuid topelt ei kärise. Ongi hea võrdlus kaheksa pool aastat hiljem ja toona käisin juunis, nüüd lähen detsembris. Mäletan, et siis olid mäed sageli pilvedes ja kõrgeid mäetippe ei näinud. Ehk on talvel vaated paremad ja näen ikka Everesti ka kenasti ära. Ettevalmistuseks tegin kodutööd Bhutani õnneministeeriumiga. Bhutani õnnelikkuse kohta on päris palju artikleid ja uurimistöid tehtud. Huvitav on lugeda, kuidas mõõdetakse inimeste õnnelikkuse taset ja kuidas läbi selle tekib rahvuse õnnelikkus ehk Gross National Happiness. Kuidas siis mõõdetakse õnnelikkust Bhutanis? Leidsin OECD lehelt hea kokkuvõtte GNH indeksi kohta:
1.
1. Tervikliku arengu mõõtmine ja jälgimine: GNH indeks pakub terviklikku heaolu ja õnnelikkuse edusammude mõõdikut, võimaldades Bhutanil jälgida oma elanikkonna elukvaliteeti aja jooksul. See hõlbustab aja jooksul toimunud muutuste ning poliitikate ja sekkumiste mõju hindamist.
2.
2. Otsuste tegemisel teavitamine: oma jõulise heaolu mõõdupuuga mängib GNH indeks otsustavat rolli erinevate valitsuse tasandite otsuste tegemisel, alates kohalikust kuni riiklikuni. Poliitikakujundajad saavad kasutada liigendatud ja indikaatoripõhiseid leide, et seada tähtsuse järjekorda heaolu suurendamisele suunatud sekkumised. Indeks hõlbustab ka piirkondlikke võrdlusi, pakkudes ülevaadet heaolu jaotusest, tuvastades erinevusi ja ebavõrdsust ning suunates ressursside jaotamist valitsuste ja organisatsioonide poolt.
3.
3. Läbipaistvuse ja vastutuse edendamine: GNH indeks soodustab läbipaistvust, pakkudes objektiivset ja hõlpsasti kättesaadavat GNH mõõdikut. See aitab hoida riigiasutusi heaoluga seotud tingimuste parandamise eest vastutavaks. Indeks annab väärtuslikku teavet alarühmade heaolu kohta indikaatorite ja valdkondade lõikes, pakkudes teavet, mida saab kasutada aja jooksul tehtud edusammude hindamiseks.
Tundub väga ilus ja inimeste õnnele suunatud tegevus. Eriti see teine punkt "...GNH indeks mängib otsustavat rolli erinevate valitsuse tasandite otsuste tegemisel ...". Nii ilus, et seda GNH´d võiks rakendada ka Eestis.
Edasi uurisin seda, kuidas mõõdetakse Bhutanis inimeste õnnelikkust. Bhutani 5. kuningas Tema Majesteet Jigme Khesar Namgyel Wangchuck on öelnud: "Our nation’s Vision can only be fulfilled if the scope of our dreams and aspirations are matched by the reality of our commitment to nurturing our future citizens", mis võiks tõlkes kõlada umbes: "Meie rahvuse visioon saab teoks saada ainult siis, kui meie unistuste ja püüdluste ulatus on vastavuses meie pühendumusega tulevaste kodanike kasvatamisega." Kuidas seda mõista? Mina saan aru nii, et elanikke kasvatatakse nii, et nad oleks õnnelikud. Õnnelikkus ei sõltu mitte sellest kuidas me elame, vaid sellest, millised on meie ootused elule ning kuidas need ootused täituvad. Mida väiksemad on ootused, seda kergemini need täituvad ning seda õnnelikumad on inimesed. Ehk meie (ma mõtlen Eesti) inimesed on õnnetud, sest poliitikute populistlikud kõrge lennuga lubadused on tõstnud meie inimeste ootused kõrgele ning kuna pärast koalitsioonikokkuleppega neid ei suudeta neid täita ... ongi suhteline õnnelikkuse tunnetus madal.
Õnnelikkuse teemat on põhjalikult uurinud Sabina Alkire Oxfordi ülikoolist. Ta on analüüsides Bhutani mudelit õnnelikkuse tagamisel leidnud, et "Kõigi elusolendite õnn ja heaolu Bhutani vaatenurgast on mitmemõõtmeline kontseptsioon, mis hõlmab majanduslikke, sotsiaalseid, poliitilisi ja vaimseid valdkondi ning mis kasvatab solidaarsust ja austust nii teise kui ka enda vastu. Eesmärk on olla "terviklikum" kui pelgalt SKP arvestus ja täiendada materiaalset arengut arenguga kogukonnas, kultuuris, suhetes, vaimsuses, psühholoogilises heaolus ja harmooniat keskkonnaga. See ei tähenda, et kõik bhutaanlased on õnnelikud või et pered on õnnelikud ning ei seisa silmitsi suurte väljakutsetega, sest nende iidsed kultuurid põrkuvad Facebooki võimaluste ja muude uute meelelahutuste küllastumisega." Kokkuvõtlikult arvestatakse GNH mõõtmisel üheksa heaoluvaldkonnaga:
- Haridus
- Elatustase
- Hea tervis
- Keskkonna mitmekesisus ja vastupidavus
- Hea valitsemistava
- Ajakasutus
- Kogukonna elujõud
- Kultuuriline mitmekesisus ja vastupidavus
- Psühholoogiline heaolu
Heaoluvaldkondade lahti kirjutamisel arvestab GNH kogukonna elujõu arengus järgmiste indikaatoritega: 1) Kodanikupanus teiste kogukonna liikmete sotsiaalsele toetusele; 2) Kogukonnaliikmete usaldusele ja kogukonnatundele põhinev suhe; 3) Perekondlikud suhted; 4) Kuritegevuse puudumine ja turvaline keskkond. Kultuuri valdkonnas hinnatakse samuti nelja indikaatorit: 1) rahvuskeel 2) kunsti ja käsitöö 13 oskuse pakett 3) festivalidel ja kultuuriüritustel osalemine ning 4) Driglam Namzha (etiketi vorm, mida laias laastus tõlgitakse kui "harmoonia teed") . Loomulikult on olulised ka majanduslik heaolu, tervise ning hariduse indikaatorid. Kokku on indikaatoreid üheksas heaoluvaldkonnas 33 vt joonis kõrval.
Heaolunäitajate algandmed saadakse elanikkonna küsitlemise teel. Eelpoolnimetatud heaoluvaldkondade ja indikaatoritega tehakse hulgaliselt statistilisi tehteid ja lõpuks saadaksegi kokku GNH. Aastate jooksul on õnnelikkuse näitaja pidevalt tõusnud. Jõudes 2022 aastal 0,781-ni. Isegi COVID ei mõjutanud Bhutanis inimeste õnnetunnet. Sügavalt õnnelike (indeksi näit 77-100%) inimeste osakaal on tõusud 2022 aastaks 9,5%-ni ja põhiliselt õnnelike (Extensively happy indeksi näit 66-76,9%) inimeste osakaal 38,6%-ni.
Huvitav on ka teada, et naised on Bhutanis vähem õnnelikud kui mehed; 20-st Bhutani piirkonnast (Dzongkha´st) on kõige õnnelikumad Wangdue Phodrang ja Thimphu piirkonna inimesed ja kõige vähem õnnelikud Gasa ja Tashigang piirkonna inimesed; üheksast heaolunäitajast on inimestel kõige paremad ajakasutuse ja hea valitsemistava alajaotused. Väga huvitavad andmed.
Kuid see kõik on väljastpoolt vaadates ja hinnates. Kui objektiivsed on inimesed õnnelikkuse küsimustele vastates ... seda lähen ma sinna kohapeale peatselt uurima. Loodan, et saan nii mõnegi kohaliku minuga teemat arutama. Kuid eks näis.
Ja lõpuks selgus, et Bhutanil polegi õnneministeeriumi ... ministeeriume on seal üheksa ja 28.jaanuari 2024 seisuga on ministrid:
- H. E. Dasho Tshering Tobgay, Hon’ble Prime Minister of Bhutan
- H. E. Mr. Gem Tshering, Minister of Energy and Natural Resources
- H. E. Mr. Tandin Wangchuk, Minister of Health
- H. E. Mr. D N Dhungyel, Minister for Foreign Affairs and External
Trade
- H. E. Mr. Lekey Dorji, Minister of Finance
- H. E. Mr. Chandra Gurung, Minister of Infrastructure and Transport
- H. E. Mr. Younten Phuntsho, Minister of Agriculture and Livestock
- H. E. Ms. Dimple Thapa, Minister of Education and Skills
Development
- H. E. Mr. Tshering, Minister of Home Affairs
- H. E. Mr. Namgyal Dorji, Minister of Industry, Commerce and
Employment.
Samas on ühes teises artiklis lause: "The Royal Government of Bhutan has 10 ministries which work to bring the goal of Gross National Happiness closer to reality" ehk tõlkes: "Bhutani kuninglikul valitsusel on 10 ministeeriumi, mis töötavad selle nimel, et tuua rahvusliku õnne eesmärk tegelikkusele lähemale." Seega on oluline GNH, kuid eraldi ministeeriumi selleks pole. Keeruline ... mõnes artiklis on sellist ministeeriumi mainitud, kuid mõnes mitte. Usaldan siiski ametlikke artikleid ja nende põhjal Bhutanis õnneministeeriumi ega ametlikku ministrit pole. Õnneministriks kutsuti Bhutanis asuva Gross National Happiness Center´i pensionil programmidirektorit Tho Ha Vinh´i, kes selle teemal palju maailmas esines. Seega edasistes uuringutes lähtun õnnelikkuse indeksist GNH´st ja selle rakendamisest, mitte õnneministeeriumi uurimisest ...
Bhutani põhuseaduses on Vikipedia andmetel õnnelikkuse kohta vaid üks lause:
"Riik püüab rakendada riigipoliitikat, et tagada Bhutani elanikele hea elukvaliteet progressiivses ja jõukas riigis, mis on pühendunud rahule ja sõprusele maailmas. Selle eesmärk on edendada tingimusi, mis võimaldavad saavutada rahvuslikku suurt õnne ". Küll on aga põhiseaduses pikalt kirjutatud inimõigustest ja kodanike põhiõigustest. Õigused on päris sarnased Euroopa ja teiste demokraatlike riikide sätetega. "Bhutani kodanikel on õigus sõna-, arvamus- ja sõnavabadusele; õigus teabele; õigus mõtte-, südametunnistuse- ja usuvabadusele; hääleõigus; õigus Bhutanis vabalt liikuda ja elada; õigus võrdsele juurdepääsule ja võimalusele astuda riigiteenistusse; õigus omada vara (kuid mitte õigus müüa või võõrandada maad või mis tahes kinnisvara mittekodanikele, välja arvatud juhul, kui parlament seda lubab); õigus tegutseda mis tahes seaduslikul kutsealal; õigus saada võrdse väärtusega töö eest võrdset tasu; õigus rahumeelsele kogunemis- ja ühinemisvabadusele, välja arvatud riigi rahu ja ühtsust kahjustavates ühendustes kuulumine; ja õigus mitte olla sunnitud kuuluma ühtegi ühingusse." Kusjuures põhiseaduse sätteid peab täitma isegi kuningas. Kui ta seda ei tee, siis on põhiseaduses kirjas, et ta peab troonist loobuma.
Bhutani pregune kuningas on Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, kes sündis Kathmandu sünnitusmajas (Nepaalis) 21.veebruaril 1980 aastal. Kuningas on hea haridusega. Ta õppis Ameerika Ühendriikides Massachusetts´is ja diplomaatilise hariduse sai Oxfordi ülikoolis. 2005 aastal teatas vana kuningas, et loobub troonist oma poja kasuks ning 06.novembril 2008 kroonitigi Jigme Khesar Namgyel Wangchuck 28 aastaselt kuningaks. Kuninga abikaasa on temast kümme aastat noorem Jetsun Pema, kellega on kuningal kolm last - kaks poega ja tütar.
Noor kuningas alustas oma valitsusaega Bhutani demokratiseerimise eest hoolitsedes , juhatades parlamendi istungeid, kus arutati valimisseadusi, maareformi ja muid olulisi küsimusi. Ta ütles, et selle bhutaanlaste põlvkonna kohustus on tagada demokraatia edu. Ta reisis palju, et selgitada ja arutada rahvaga Bhutani põhiseaduse eelnõu ning julgustada osalema eelseisvatel demokraatlikel tegevustel. Ta jätkab selliseid visiite, rääkides peamiselt noortele sellest, et bhutaanlased peavad püüdlema kõrgemate standardite poole hariduses , äris , avalikus teenistuses ning vajadusest, et väikese riigi inimesed töötaksid teistest rohkem.
Just Tema Majesteet Jigme Khesar Namgyel Wangchuck oli see, kes Oxfordi ülikooli teadlaste abil õnnelikkuse mõõdupuu GNH täpsustas ja konkreetsed kriteeriumid selle mõõtmiseks sisse viis. Ta jätkas oma isa, Bhutani neljanda kuninga Jigme Singye Wangchucki, 1972. aastal kasutusele võetud mõiste "rahvuslik koguõnn" edasi arendamist. Just praeguse kuninga isa kuulutas õnnefaktori "sisemajanduse kogutoodangust olulisemaks". Teistest maailmas kasutusel olevatest õnnelikkuse indeksitest erineb Bhutani GNH religioosse (budistliku) käitumise mõõtmise poolest. Mujal religiooset faktorit ei käsitleta. Bhutanis nähakse GNH-d osana budistlikust keskteest , kus "õnn koguneb pigem tasakaalustatud teost kui äärmuslikust lähenemisest". Bhutani GNH uuringu küsimused sisaldavad punkte päevaste palvetamiste, karmanäitajate ja infot muude religioossete tegevuste kohta.
GNH rakendamise eest vastutav organ Bhutanis on rahvusliku õnne komisjon. GNH komisjon koosneb peaministrist kui esimehest, iga valitsuse ministeeriumi sekretärist ja GNH komisjoni sekretärist. GNH komisjoni ülesannete hulka kuulub riigi 5-aastase plaani väljatöötamine ja ka elluviimine ning poliitikate väljakuulutamine. GNH indeksit kasutatakse Bhutani elanikkonna õnnelikkuse ja heaolu mõõtmiseks. GNH komisjon kasutab sõeluuringu meetodit, et prognoosida poliitiliste algatuste mõju GNH tasemele Bhutanis.
Vot selliste teadmistega lähen ma 30.novembril Nepaali ja Bhutaani poole teele. Neljapäeval 21.novembril saan natuke rohkem teada ka meie reisiseltskonnast. Janno ja Siret Seedrit tean ma juba päris hästi, kuid ülejäänud reisikaaslastest ülevaade puudub. Õnneks on Janno-Siret lubanud mulle omaette hotellitoa ... kus ma saan rahulikult õnnelikkuse teemadel edasi mõtiskleda 😊
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar