kolmapäev, 27. jaanuar 2016

Raha ja autod

Reisi alguseni on jäänud 124 päeva. Nii palju ja nii vähe.

Vahepeal sain enamuses kohtades auto ära broneeritud. Küsisin pakkumusi enamuselt Eestis kontorit omavatelt ülemaailmsetelt autorendifirmadelt ja lähteülesandeks oli väikeauto, soovitatav diisel, täiskindlustusega ja automaatkäigukastiga. Kahjuks päris sellisele lähteülesandele vastavat autot ei kõikides kohtades ei leidnud. Araabia Ühendemiraatide ja USA-ga läks lihtsalt. Parim pakkumus oli Avisel ja asi otsustatud. Summad siis vastavalt AÜE (auto Economy - Suzuki Swift or similar)
kolm päeva ja 93 eurot ning USA (auto Economy Ford Fiesta or similar) 7 päeva ja 169 eurot. Kütused on neis riikides odavad ja nagu näha autod ka. Nüüd on vaja vaid kohapeal endale kindlaks jääda ja lisateenustele ei öelda, muidu läheb hind üles. Muide AbuDabhis saan auto kell viis hommikul kätte ja sõidan siis päris pika maa, enne kui hotelli jõuan.
Lõuna-Aafrika Vabariigiga oli rohkem pusimist, sest ma tahtsin sõita ka Svaasimaale ja osa rendifirmasid küsisid selle eest 60 eurot lisatasu. Lõpuks sain siiski kokkuleppele jälle Avisega, et saan Volkswagen Polo Hatch or similar auto viieks päevaks 133 euroga ning võin sõita ka Svaasimaale. Eks siis lennuväljal on näha, kas tehing jääb kehtima või tuleb ikkagi juurde maksta. Olen kauplemiseks valmis.
Kõige raskem oli aga Madagaskaril. Kõigepealt kinnitasid kõik rendifirmad, et seal saab rentida autot ainult koos juhiga ning maksumused kõikusid nelja päeva rendile 300 ja 600 euro vahel. Lõpuks leidsin rentija, kes pakkus autot ka isejuhtimise võimalusega, kuid see rendifirma avatakse kell kümme hommikul ja pannakse kell viis õhtul kinni. Mina aga saabun Antananarivosse kell 14.10 ja arvestades tolliprotseduure ning passikontrolli siis vaevalt, et kella viieks autot rentima jõuan. Eriti arvestades, et rentimisprotsess võtab ka aega. Pärast kirjavahetust Hertz esindajaga (nemad olid pakkujad) sain selgeks, et autorent asub hotelli juures, mis aga on lennuväljalt oma poole tunni autosõidu kaugusel. Jama. Lõpuks siis otsustasin, et lennuväljale jõudes sõidan kohaliku transpordiga (taksoga?) samasse hotelli, kus autosid renditakse, olen seal ööd ja hommikul vormistan auto Hyundai I10 or similar. Selle hinnaks on Hertzi andmetel 441600.00 MGA, hull summa, kuid eurodes on see vaid 128 eurot hetkekursi järgi. Eks näis, kuidas seal kohapeal hakkama saan. Tuleb huvitav 10.juuni hommik, sest just siis peaks ma ärkama Madagaskaril hotellis nimega Ibis Antananarivo Ankorondrano.
Nüüd võikski minna raha juurde, sest uurisin ka seda, millised on rahaühikud on minu reisi riikides ning vaatasin hetkekursid ka ära. Tabel rahaühikutega:
  Rahaühik Lühend 1 EUR = 1 USD =
Araabia Ühendemiraadid dirahm AED 4,01 3,67
Lõuna-Aafrika Vabariik rand ZAR 18,18 16,66
Madagaskar ariary MGA 3510,65 3216,64
Brasiilia reaal BRL 4,39 4,02
Tsiili peeso CLP 792,33 725,98
USA dollar USD 1,09 1
Indoneesia ruupia IDR 15155,17 13886,00
Nepaal ruupia NPR 117,36 107,53
Svaasimaa lilangeni SZL 17,68 16,48
Nagu siit näha, panin kursid nii EUR kui USD suhtes, sest ma võtan kaasa mõlemat. Rahavahetusega ja kaardimaksetega saab ka huvitav olema. Paljudes minu poolt külastatavates riikides on kasutusel sularahamaksed ja raha vahetamine on Eestis keeruline. Sellepärast võtangi kaasa EUR ja USD ning proovin kohapeal vahetada. Eks näis. Varguse ohu vältimiseks aga hakkan iga kord lennuväljale jõudes kasutama pakihoidu, kuhu jätan mingisuguse osa varustusest, passi koopia ja osa sularahast. Nii on julgem.
Lõpetuseks siis annan teada, et lähen 18.veebruar Lõuna-Aafrika viisat hankima. Selleks sõidan Helsinkisse saatkonna esindajatega kohtuma ning eks siis selgub, kas tuleb ka tagasilööke või saan plaanidega edasi minna. Dokumendid saatkonda hakkavad kokku saama. Helsinkisse jõudes pean veel Nordeas tegema ka viisamakse, kuhu on vaja panga originaalkinnitust. Viisa jaoks on selline info:


Consular Information
South African Visa Requirements and Estonian Nationals
Attention Estonian Nationals:
Estonian nationals require visas for all visits to South Africa irrespective of the nature of the type of visa or duration.
Despite the fact that Estonia fall within the Schengen agreement, no bilateral agreement to waive visa requirements has been concluded between South Africa and Estonia and until such a time as a bilateral agreement is reached, visas will be required by Estonian nationals.
NOTE: The Estonian Aliens Passport is NOT recognized unless the nationality of the person in clearly indicated on the personal particulars page.  If nationality if marked with XXX then the application will refused.
SHORT TERM VISAS : 1 to 90 days. Single entry visas are granted unless well motivated for multiple entries.
Short term visas may be applied for using the DHA-84 form and must be accompanied by the following documentation:
1.       Passport with two blank pages (excluding observations page) and valid until at least one month after the intended date of departure.
2.       1 passport photograph.
3.       Proof of airline reservation or purchased ticket.
4.       Proof of travel insurance of at least Euro 30,000 per person.
5.       3 months bank statement in full. A single page indicating the bank balance will not be accepted.
6.       Proof of Hotel Accommodation.  Please note that ONLY South African Citizens or holders of Permanent Residence Status may provide invitations to reside at family residences.
7.       For business purposes an invitation by the receiving company.
8.       For holiday purposes a letter from your employer that your position will be available upon your return.
9.       Police Clearance certificate. Any person who has been found guilty of any offence is considered to be an undesirable person.
NOTE: All applications must be made IN PERSON at the South African Embassy in Helsinki. NO applications will be received via courier.  Issued visas may be collected by third parties provided they have a letter from you indicating that they have permission to do so.
For visas longer than 90 days please see individual sections.

Please use Form DHA-84 for this visa.  The link to form DHA-84 is only an example. The booklet type document is available on the website and at the Embassy and is free of charge.
Pärast Helsinkis käimist kirjutan jälle. Seniks kena talve.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar