neljapäev, 13. juuni 2024

Autoreis perega Slovakkiasse - ettevalmistused

 Seda reisi hakkasin juba pikalt ette valmistama. Küsisin autoga reisijate FB grupis nõu, mida Tatra mägede piirkonnas huvitavat on, uurisin erinevaid kodulehti ... näiteks Slovakia travelSlovak Paradise matkalehte, mägede kaarti, ja Slovakkia SPA-de infot. Ning tegin esialgse marsruudi kaardi. Seejärel broneerisin booking.com kaudu ööbimised ette. Kusjuures tegin seda pool aastat varem ehk suisa detsembris 2023, sest mõnusad soodsad majutuskohad broneeritakse kevadel juba ära. Sain ikka väga head kohad Slovakkiasse ... omaette majakesed kenas kohas ... Ootused neile kohtadele on suured, eks näis, kas mis kvaliteet tuleb. Broneerisin kaks kohta, ühe Tatralandia ja Slovak Paradise piirkonda ning teise kirde Slovakkia Tatratesse. Mõlemas kohas on plaan nädalake veeta ja ööbimiskohast ümbritsevatesse mõnusatesse kohtadesse väljasõite teha. Tee peal Slovakkiasse on ka veel paar hotelli, kus öö ära magada. Tagasitulekuks aga öömaju ei broneerinud, sest ei taha tagasisõidu aega liiga jäigaks teha. Ehk tuleb kohapeal häid mõtteid ning ei tahaks lõpus kiirustada.

Katse - Locus map track imporditud googlemapsi
Selleks, et meie matkad ja sõidud saaks kenasti jäädvustatud, laadisin FB grupi liikmete soovitusel Locus Maps rakenduse telefoni ... mis töötab ka ilma internetita ning millega saab kõik sõidud ja matkad jäädvustada ... loomulikult ka jälgida, et ei eksiks teelt. Kuna sellel aastal on mul veel plaanis Brasiilia konverentsireis ja Nepaal-Bhutan matkareis, siis  on see programm loodetavasti väga kasulik ... tegin ka aastase liitumismakse ... 23,99 eurot ... sain gold taseme, mis võimaldab tasuta kogu maailma kaarte alla laadida, isiklikke matkakaarte koostada ja teiste seadmetega sünkroniseerida. Näppisin ja seadistasin seda programmi päris mitu päeva ning lõpuks sain kenasti tööle. Kusjuures oli klinditugi väga tasemel (inglise keeles) ja aitas mind täitsa individuaalselt.... ei lülitanud suhtlusrobotile ... nagu paljudes teistes kohtades. Mulle meeldis, et satelliitide abil saab määrata asukoha viie meetri täpsusega ja lisaks saan pidevat infot ka kõrgusmärkide kohta ... lähme ju mägedesse. Tegin esimesed marsruudi proovisalvestused ära ... sellest programmis saab teha väljatrükke (pdf) ja saab ka läbitud teekonda eksportida Google Mapsi.

Nagu pealkirjas öeldud sõidame perega ehk neljakesi. Ainult kõige vanem poeg otsustas mitte osaleda ... isiklikel põhjustel. Ehk ongi autos mugavam, kui tagaistmel on kaks, mitte kolm sõitjat. Kuid mahuks ka kolm. Autos on meil wifi võrk. Euroopa liidus on väga odav internett ... saab mõnusalt otsida erinevaid kohti liikumise trajektooril ja lapsed saavad aega veeta ... läheb sõit kiiremini. Ikka kaks pikka päeva autos istumist. Kuid see on eelmise reisiga 2022 Horvaatiasse ikka palju lühem. "ainult" 3165 kilomeetrit sinna ja tagasi.

Mis plaanid? Kõigepealt oleks päevakese-paar Tatralandia veekeskuses. Siis läheks paar päeva mägedesse matkama ... soovitati järvesid Palcmanská Maša ja Liptovská Mara ... nende ääres olla väga kaunis ja huvitav. Loomulikult sõltub kõik ilmast ... vihmase ilmaga läheks veekeskusse ja päiksega matkama. Kindlasti peaks kohalikes toidukohtades käima, kuid arvestades eelnevaid kogemusi, peaks toidu tellimisega ettevaatlikum olema ... muidu võib enamus toitu taldrikule jääda. Ühest majutuskohast teise sõites peatuks korraks ka Poola pinnal. Huvitaval kombel sõidab Poola selles kohas pikalt Slovakiasse sisse ... Seal on järv Morskie Oko, mida külastajad kiitsid. Teises majutuskohas on ka mäed ja kuna seal on järv kohe kõrval, siis saab ehk rohkelt supelda ja taas mägedes matkata. Ja sellest kohast pisut lõuna poole on ilus kanjon Náučný chodník Stratenský kaňon. Slovakkiakeelsete nimetustega võib keele ära murda. On kohti, kus käia. 

Slovakkia - Ukraina - Rumeenia mägede kaart
Kõige läänepoolsem koht, kus on plaanis käia on päris Ukraina piiri lähedal. Loodame, et sõjakõminat ei kuule. Koha nimi on Poloniny National Park ... huvitav nimetus. Kui olin Ukrainas sõjaväes ... linnulennul vaid 300 km nimetatud pargist ... siis seal nimetati poloninadeks Karpaatia mägedes olevaid lagedaid rohumaid. Kui vaatasin fotosid sellest rahvuspargist, siis oli sarnasus Ukraina Karpaatiaga märgatav. Kui aga panna Googlesse otsing Karpaadid, siis on selle mäestiku piirides ka Tatrad ... huvitav. Vikipeedia aga ütleb: "Tatrad on Slovakkia ja Poola piiril asuv Karpaatide mäestikku kuuluv mäeahelik. Tatrate ja ühtlasi Slovakkia kõrgeim tipp on Gerlachovský štít, mille kõrgus merepinnast on 2655 meetrit. Tatrates asub ka Poola kõrgeim tipp Rysy, mille kõrgus merepinnast on 2499 meetrit. Tatrad on Karpaatide kõrgeim osa." Vot siis ... geograafia on ikka täitsa meelest läinud.

Slovakkia SPA-de kaart

Eelmise käigu ajal tuvastasime, et Slovakkias on palju looduslikke kuumaveeallikaid mägedes, mille juurde on SPA-sid tehtud. Ühes ma ka käisin ja nüüd plaanin veel neid külastada. SPA-sid on Tatrates üldse nagu seeni pärast vihma. Erinevate protseduuride ja lõbustusatraktsioonidega. Poisid tahavad kindlasti neis lõbutseda ja meie abikaasaga mõnuleda. Polegi veel Slovakkia massaaži proovinud. See tuleks kindlasti ära teha. Hetkel on kõige parem olnud tugev Tiibeti massaaž, mis toimus küll Amsterdamis. Kuid eks see ole natuke juhus ka, kuhu ja millise massööri juurde satud. Eks kõikjal ole olnud nii mõnusaid kui mõnutuid elamusi. 

Kui ööbimiskohtades on padjad-linad-tekid olemas, siis pole vaja auto pakiruumi pilgeni asju täis panna. Telkida on mõnus, kuid siis tuleb tohutu hulk varustust lisaks kaasa võtta. Ja ... eks vanusega tõuseb mugavustase ka. Kunagi sai ju rohkelt erinevatel reisidel telgitud ja kämpingutes öid veedetud. Mingid varud käterättidest, WC-paberitest, pabersalvrättidest, seepidest ja muudest esmatarbekaupadest , mis hotellides ka olemas on, tuleb ikka kaasa võtta. Kes teab, kus vaja läheb. 

Sellised mõtted ja plaanid siis enne väljasõitu.